Με φοβερό τέταρτο δεκάλεπτο, 1-1 η ΑΕΚ!

Αν και βρέθηκε ακόμη και στο -17, η ΑΕΚ βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να κάνει την ανατροπή και με ένα τρομερό τέταρτο δεκάλεπτο να νικήσει 92-80 τον Παναθηναϊκό, για το 1-1 στα ημιτελικά!

Επιμέρους σκορ 28-15 από την ομάδα του Αγγέλου στην τέταρτη περίοδο, όπου συνολικά στο δεύτερο μέρος το σκορ ήταν 53-33!

Μεγάλη εμφάνιση από τον Μέικον με 23 πόντους, με τον Μορέιρα να είχε 13π. με 10 ριμπάουντ. Τρομερός και ο… ταύρος Ματσιούλις με 10π. και 11 ριμπάουντ, ενώ σημαντική συμβολή στο ροζ φύλλο είχε και ο Γκίκας, ο οποίος είχε 11π., αλλά και αρκετά μεγάλα σουτ.

Από το «τριφύλλι», πρώτος σκόρερ ήταν ο Παπαπέτρου με 18π, ενώ 14π. είχε ο Σαντ-Ρος.

Το ματς

Πολύ καλό ρυθμό είχε από νωρίς το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να ήταν μαζί (12-12), στα πρώτα πέντε λεπτά. Στη συνέχεια, η ΑΕΚ έσφιξε αμυντικά και έλεγξε τα ριμπάουντ, ενώ με πλουραλισμό στην επίθεση πήγε στο +7 (19-12), στο 7’. Η απάντηση των «πράσινων» ήρθε με Μήτογλου και Παπαπέτρου και με ένα 12-0 για το +5 (19-24), στο 9’. Το καλάθι και φάουλ το Μέικον σταμάτησε τη… φόρα του «τριφυλλιού», με τον Παπαπέτρου να διαμορφώνει στο τέλος το 22-26 της πρώτης περιόδου.

Με καλές άμυνες και τον Όγκαστ σημείο αναφορά στην επίθεση, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε αρχικά στο +7 (24-31). Από την άλλη, η ΑΕΚ δυσκολευόταν πολύ, ενώ στη συνέχεια έχασε τελείως το μυαλό της, κάνοντας συνεχόμενα λάθη, με τους «πράσινους» να βρίσκουν πόντους στο ανοικτό γήπεδο για το +15 (30-45), στο 17’. Εκεί, επέστρεψαν στο παρκέ οι Ζήσης, Ματσιούλις και Μέικον, με την «Ένωση» να βρίσκει τη συγκέντρωσή της και να βγάζει αντίδραση, κάνοντας σερί 9-0 (39-45). Στα 3,5’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η ομάδα του Αγγέλου είχε επαναφορά, με τον Ζήση να κάνει λάθος, τον Γουάιτ να κλέβει και να διαμορφώνει το 39-47.

Πιο συγκεντρωμένη στην άμυνα και με μπροστάρηδες τους Λοτζέσκι-Μέικον στην επίθεση, η ΑΕΚ πλησίασε στο καλάθι (47-49), στην αρχή του δεύτερου μέρους. Η αντίδραση του Παναθηναϊκού ήρθε με τον Σαντ-Ρος, ο οποίος τον διατηρούσε μπροστά (52-58), μέχρι το 25’. Εκεί, ήρθε από τον πάγκο ο Γκίκας, ο οποίος ήταν «καυτός», σπρώχνοντας την ομάδα του σε ένα 10-0 για το +4 (62-58), στο 28’. Οι «πράσινοι» απάντησαν με άμυνα και Μποχωρίδη στον εναπομείναντα χρόνο και με επιμέρους σκορ 2-7 έκλεισαν μπροστά (64-65), την τρίτη περίοδο.

Με τους Μέικον και Γκίκα να ήταν «ζεστοί» στην περιφέρεια, η ΑΕΚ έκανε επιμέρους σκορ 10-3 στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου για το +6 (74-68). Ο Μπρέι μείωσε στον πόντο (74-73) για τον Παναθηναϊκό, αλλά η «Ένωση» απάντησε αμέσως με τον Μέικον για το νέο +6 (79-73), στο 34’. Εκεί, οι παίκτες του Κάτας άρχισαν να χάνουν το μυαλό τους, έχοντας πολλά άστοχα σουτ από την περιφέρεια. Από την άλλη, εκείνη του Αγγέλου είχε τον απόλυτο έλεγχο των ριμπάουντ με τον Ματσιούλις και βάζοντας τα τρίποντα ξέφυγε στο +10 (85-75), στο 38’. Στα τελευταία λεπτά, η ΑΕΚ δεν απειλήθηκε ξανά και έτσι έφτασε στη νίκη με το τελικό 92-80.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 39-47, 64-65, 92-80

ΑΕΚ (Αγγέλου): Μορέιρα 13 (5/8 δίποντα, 3/4 βολές, 10 ριμπάουντ, 5 λάθη), Μέικον 21 (4/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Ματσιούλις 10 (1/3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 2, Λοτζέσκι 10 (2), Κατσίβελης 7 (1), Χρυσικόπουλος 3 (1/4 τρίποντα), Ζήσης 9 (1), Γόντικας 4, Γκίκας 11 (5/6 σουτ, 5 ασίστ), Μόουζες.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Κάτας): Παπαγιάννης 10 (4/8 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 18 (6/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 μπλοκ), Χεζόνια 3 (1/7 σουτ), Γουάιτ 4 (5 ριμπάουντ), Σαντ Ρος14 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπρέι 9 (1/6 τρίποντα), Μποχωρίδης 5 (1), Όγκαστ 3, Μήτογλου 11 (1), Μπεντίλ 3.

Πηγή: sport-fm.gr