Με Ίμπανκς, Σαγκς και Φίλλιο, καλός ο Ηρακλής με τη Λάρισα-PICS

Εδώ μπορούσε κάλλιστα να χρησιμοποιηθεί ο κλισέ τίτλος “χρήσιμα συμπεράσματα”. Κάπως έτσι, η αλήθεια είναι, ήταν το σημερινό τεστ του Ηρακλή με τη Λάρισα Bread Factory, στο Ιβανώφειο. Απ’ τη μια οι γηπεδούχοι που θέλουν να ανασυνταχθούν μετά την ήττα και τα γεγονότα με τον ΠΑΟΚ, απ’ την άλλη οι Θεσσαλοί που έχουν νέους παίκτες και θέλουν πάση θυσία τη νίκη με τον δικέφαλο του Βορρά το ερχόμενο Σάββατο.

Ο Ηρακλής χωρίς Καββαδά, Χάγκινς (ή… Μπόουλιν, αν θέλετε), με άρρωστο τον Σχίζα που έπαιξε ένα ημίχρονο για να ιδρώσει και να φύγει το κρύωμα, χωρίς τον νέο του προπονητή, Θανάση Σκουρτόπουλο, που έχασε από τη Βοσνία του Μπόσνιτς, προπονητή της Μονς, ήταν αρκετά καλός.

Σκορ δεν κρατήθηκε – μάλλον, κρατήθηκε, αλλά οι ομάδες δεν θέλησαν να το δημοσιοποιήσουν – και εκεί η διάθεση των γηπεδούχων καταγράφηκε, καθώς κέρδισαν με 18 πόντους διαφορά. Με Φίλλιο στην πεντάδα εξ αρχής από τον Μπούτσκο και τον Ίμπανκς να έχει 12 απ’ τους αρχικούς 23 πόντους του Ηρακλή και να τελειώνει με 19 πόντους και 3/5 τρίποντα, με δύο καλάθια και φάουλ και γενικά μια θετική εμφάνιση (πιο κινητικός, εύστοχος σε μεγάλο ποσοστό, με καλά “κοψίματα” μέσα στη ρακέτα γι αυτό  και τα γκολ φάουλ που έβαλε, αλλά και με τα γνωστά του θέματα, αντοχής, εκρηκτικότητας, τακτικής προσήλωσης), σε μια εξ ανάγκης χρησιμοποίησή του ακόμη και ως “5”.

Πολύ καλός και ο Σαγκς (έβαλε τα τρίποντα του, έκανε καρφώματα, είχε όπως πάντα διάθεση στην άμυνα), εξαιρετικός ο Φίλλιος (σκυλί στην άμυνα όπως πάντα, δύο τρίποντα στο τελευταίο δεκάλεπτο όπου η Λάρισα ήταν το μόνο διάστημα που ήταν καλή και πίεζε), πολύ θετικοί και οι Γκιουζέλης, Γεωργαλάς, Βεργίνης, εύστοχος ο Χάνλαν, καλός ο Χάτσερ και οι Τσαιρέλης, Σχίζας με θετικές στιγμές, ο δεύτερος όπως είπαμε δεν έπαιξε πολύ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ηρακλής έπαιξε με τον έμπειρο Βεργίνη και τους Φίλλιο, Πετανίδη, Γκιουζέλη, Γεωργαλά

Από τη Λάρισα που στο πρώτο ημίχρονο ήταν κακή και στο δεύτερο βελτιωμένη (ο Ηρακλής κέρδισε τα τρία δεκάλεπτα και έχασε το τέταρτο με δύο πόντους) ξεχώρισε ο Τζέρι Σμιθ και ο Γκόρντον, ενώ ο νεοφερμένος σχετικά Γουέσπουν ήταν καλός, αλλά άστοχος, ο Ουάσιγκτον ακόμη ανέτοιμος, ο Κεν Μπράουν με τα γνωστά ξεσπάσματα, ο Ρας άστοχος, ο Μούρτος όπως πάντα φιλότιμος και μπροστάρης στην άμυνα.

Οι “κυανόλευκοι” περιμένουν αύριο νωρίς το πρωί τον Τζος Χάγκινς (σήμερα θα μιλήσει στις 22:00 στην εκπομπή μας στο Basketplus.gr) και την Τρίτη τον Θανάση Σκουρτόπουλο, με στόχο να φορτσάρουν την προετοιμασία τους από τότε για τον πολύ κρίσιμο αγώνα με τον Ιωνικό, την Κυριακή 28/2.