Με Λίνο ο ΠΑΟΚ, εύκολα τον Πανιώνιο!

Οι γηπεδούχοι αν και αγωνίστηκαν χωρίς τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο και στη διάρκεια του αγώνα και χωρίς τους Μαργαρίτη-Τζόουνς κατάφεραν με ένα πολύ καλό δεύτερο δεκάλεπτο και έναν εξαιρετικό Λίνο Χρυσικόπουλο να καταβάλλουν την αντίσταση των “κυανέρυθρων”, που πάλεψαν, σε ένα “ανοικτό” παιχνίδι. Η προσοχή του “Δικεφάλου”, μετά από ένα ακόμη πολύ καλό παιχνίδι του, στρέφεται στον αγώνα της Τρίτης με τη Σαλόν, που είναι κρίσιμος για το Basketball Champions League. Ο Πανιώνιος απ’ την πλευρά του παραμένει στην τελευταία θέση και η προσπάθεια του για παραμονή είναι, προφανώς, ακόμη πιο δυσχερής μετά από μια ακόμη ήττα…

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα προηγούμενος με 8-13, στο 5’, με μπροστάρη τον Σλάβεν Τσούπκοβιτς και συνοδοιπόρο τον Βαγγέλη Σακελλαρίου. Ο ΠΑΟΚ μείωσε με την είσοδο του Λάκι Τζόουνς σε 17-18 στο 7’ αλλά οι “κυανέρυθροι” κατάφεραν να βρίσκουν λύσεις απέναντι στην ως τότε ανοργάνωτη άμυνα των γηπεδούχων και να μένουν μπροστά με 20-24 στο 9’. Μέσα σε ένα λεπτό όμως ο Πανιώνιος κατάφερε να πετύχει άλλους 7 πόντους, χωρίς απάντηση πέραν ενός καλαθιού του Κρουμπάλι, συμπεριλαμβανομένου ενός τριπόντου με ταμπλό από τον Γούντσον με τη λήξη, για το 22-31!

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου οι “κυανέρυθροι” κατάφεραν να διατηρούν το προβάδισμα (28-35 στο 12’). Με τον Χρυσικόπουλο ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 33-35 και με δικό του τρίποντο έγινε το 39-37 στο 14’ ενώ ο Μαργαρίτης ήταν στα αποδυτήρια με ενοχλήσεις στους προσαγωγούς.

Το κρεσέντο του Λίνου, που είχε ως τότε 18 πόντους με 3/3 δίποντα και 4/4 τρίποντα (!), με τη βοήθεια του Κόνιαρη, οδήγησαν στο 47-37 με ένα σερί 25-6 σε πέντε λεπτά, μέσα σε χειροκροτήματα από τους πάνω από 1500 θεατές. Η ψυχολογία των γηπεδούχων είχε πλέον βελτιωθεί με την ανατροπή ελέω Λίνου και έτσι έγινε το 55-42 στο 18’ . Ο τραυματισμός του Λάκι Τζόουνς δεν πτόησε, πρόσκαιρα, τους γηπεδούχους που “έκλεισαν” το ημίχρονο προηγούμενοι με 58-46, με τον Χρυσικόπουλο να έχει 18 πόντους και τον Τσούπκοβιτς με 15 πόντους.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά με τρίποντο του Κατσίβελη για το 63-48 και 68-52 με άλλο ένα του Τσόχλα. τη στιγμή που ο Πανιώνιος έβρισκε λύσεις με τον Σαρικόπουλο. Δεν τα παράτησε όμως και κατάφερε να μειώσει με τρίποντο του Νταλό σε 70-61 και 72-62. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 74-62, και ο ΠΑΟΚ συνέχισε με Τζάκσον και Γκος για το 80-62. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν πρόβλημα να κρατήσουν τη διαφορά σε επίπεδα ασφάλειας (84-66 στο 35’, 87-70 στο 38’) μέχρι και την τελική τους επκράτηση, 8η φετινή, με 92-74.

Τα δεκάλεπτα: 22-31, 47-37, 74-62, 92-74.