Με σούπερ Ταβάρες, Καμπάτσο η Ρεάλ πέρασε από το Κάουνας

Κορυφαίος για τους νικητές ο Βάλτερ Ταβάρες με 22 πόντους (9/9 δίποντα), 12 ριμπάουντ και οκτώ πόντους χρυσάφι στο τέλος. Double-double με 19 πόντους και 10 ασίστ από τον Καμπάτσο, σε μία από τις τελευταίες του παραστάσεις στην Ευρωλίγκα.

Ο Γουόκαπ με 18 πόντους, 9 ασίστ και 7 ριμπάουντ ήταν ο καλύτερος της Ζάλγκιρις, από κοντά και ο Ρούμπιτ με 14.

Το ματς

Με τον Κάρολ να συνεχίζει από εκεί που… σταμάτησε την προηγούμενη εβδομάδα απέναντι στην Μπάγερν, η Ρεάλ προηγήθηκε 18-11 στο 6’. Την σκυτάλη από τον Αμερικανό πήρε ο Καμπάτσο, ο οποίος διαμόρφωσε το 30-19 στο 9’. Η αντίδραση της Ζάλγκιρις στο κακό αμυντικά δεκάλεπτό της είχε καλάθια των Γουόκαπ και Ρούμπιτ για το 32-24 της «βασίλισσας» στο τέλος του δεκαλέπτου, με 8/8 δίποντα, 9 ασίστ και μόλις ένα λάθος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η γηπεδούχος «έσφιξε» την άμυνά της και με τους Ρούμπιτ και Γκριγκόνις να σκοράρουν, μείωσε σε 34-32 στο 13’, και προηγήθηκε 39-34 τρία αγωνιστικά λεπτά αργότερα, με «καυτό» Γουόκαπ και επί μέρους σκορ 15-2. Η Ρεάλ μείωσε σε 44-41 στο 18’ χάρη στην άνοδο της απόδοσης του Γιούλ, όμως ο φοβερός και τρομερός Γουόκαπ, σκόραρε και δημιουργούσε συνεχώς για να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 54-48, που ήταν και το μεγαλύτερο προβάδισμα των γηπεδούχων μέχρι εκείνο το σημείο.

Το ίδιο… φουριόζοι μπήκαν οι παίκτες του Σίλερ και στο τρίτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να προηγηθούν 64-53 στο 24’, χάρη σε καλάθια των Χέιζ και Βαστούρια. Δύο λεπτά πριν το φινάλε του, το σκορ ήταν 71-61 με τον Ρούμπιτ να πραγματοποιεί πολύ καλή εμφάνιση, όμως ο Ταβάρες έδωσε σε εκείνο το σημείο λύσεις στην Ρεάλ. Ο αφρικανός σέντερ με επιθετικά ριμπάουντ και καλάθια, βοήθησε να κλείσει η 3η περίοδος με την διαφορά του ημιχρόνου, 73-67 πριν το παιχνίδι μπει στο τελευταίο του δεκάλεπτο.

Με δύο γρήγορα τρίποντα του άφαντου μέχρι εκείνο το σημείο Τόμπκινς, η Ρεάλ ισοφάρισε σε 75-75 στο 32’. Με ένα ακόμα σουτ πίσω από τα 6.75 από τον Καμπάτσο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 78-75, καθώς έπαιζαν πλέον καλύτερη άμυνα, κυκλοφορούσαν σωστά την μπάλα και «σημάδευαν» τα μις ματς. Παρόλα αυτά, η Ζάλγκιρις διατήρησε την ψυχραιμία της και αντέδρασε με 7-0 σερί, για το 82-78, πέντε λεπτά πριν το τέλος. Με το σκορ 86-81 υπέρ των λιθουανών 2’:40’’ πριν το φινάλε, η Ρεάλ έπαιξε ξανά το… χαρτί του Ταβάρες και πέτυχε διάνα. Με 8-0 δικό του σερί και πολλά επιθετικά ριμπάουντ, η Ρεάλ πέρασε μπροστά με 89-86, με την Ζάλγκιρις να χάνει πολλά εύκολα λέι απ και μαζί και την παρτίδα.

Τα δεκάλεπτα: 24-32, 54-48, 73-67, 90-93.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Σίλερ): Γουόκαπ 18 (3/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Λεκάβιτσους 6, Χέιζ 12 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γιανκούνας, Μιλάκνις 12 (3), Γκέμπεν 3, Ρούμπιτ 14 (5/6 δίποντα, 4/4 βολές), Βαστούρια 2, Γκριγκόνις 17 (4/12 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λοβέρν 6 (5 ριμπάουντ)

ΡΕΑΛ (Λάσο): Ράντολφ 7, Αμπάλντε 10 (1 τρίποντο, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καμπάσο 19 (1/1 δίποντο, 5/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη), Λαπροβίτολα 5, Ρέγες, Γκαρούμπα, Κάρολ 13 (5/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Ταβάρες 22 (9/9 δίποντα, 4/5 βολές, 12 ριμπάουντ), Γιουλ 11 (1), Τόμπκινς 6 (2), Τέιλορ

Πηγή: sport-fm.gr