Με το αριστερό στο Νιουκάστλ!

Μια διπρόσωπη Εθνική, κατέρρευσε ανεξήγητα στα τελευταία 12 λεπτά και έχασε με 78-69 από τη Μεγάλη Βρετανία στο Νιούκαστλ κάνοντας πολύ κακή αρχή στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η ελληνική ομάδα έδειχνε να οδεύει σε… περίπατο, όταν 18 λεπτά πριν το τέλος έφτασε στο +15 (33-48). Όμως από εκεί και πέρα όλα πήγαν λάθος, σε άμυνα κι επίθεση, με τους γηπεδούχους να κυριαρχούν και να φτάνουν στη νίκη.

Ο Δημήτρης Αγραβάνης με 19 και ο Νίκος Γκίκας με 14 πόντους ξεχώρισαν από την Εθνική. Ο Τέντι Οκερέαφορ με 19 πόντους και 4/4 τρίποντα ηγήθηκε των Βρετανών.

Επόμενο ματς για την Εθνική, την Κυριακή στο Nick Galis Hall της Θεσσαλονίκης απέναντι στη Λευκορωσία (17:00) που νωρίτερα νίκησε με 84-70 την Τουρκία στο άλλο ματς του ομίλου.

Μεγάλη Βρετανία-Ελλάδα 78-69

Το ματς

Γκίκας, Κατσίβελης, Γιαννόπουλος, Αγραβάνης και Καββαδάς άρχισαν το ματς για την Εθνική. Τα τρίποντα από Γκίκα και Αγραβάνη έδωσαν ένα γρήγορο +4 (4-8), αλλά κάποια αμυντικά κενά επέτρεψαν στους γηπεδούχους να περάσουν μπροστά με 13-10. Με ένα 8-0 η ελληνική ομάδα ανέκτησε τα ηνία (13-18), όμως οι Βρετανοί με τον Ολασένι αρχικά πλησίασαν και με καλάθι του Οκερέαφορ στην εκπνοή ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο στην ισοπαλία, 23-23.

Χάνοντας τον ρυθμό της στην επίθεση και παραμένοντας ευάλωτη αμυντικά, η Εθνική είδε τους γηπεδούχους να προσπερνούν με 29-24. Όταν ήρθε η βελτίωση στα μετόπισθεν, ήρθε και το προσπέρασμα, 29-30, χάρη σε έξι αναπάντητους πόντους. Οι Έλληνες διεθνείς κράτησαν τη Μεγάλη Βρετανία σε μόλις τέσσερις πόντους στα τελευταία 8:12 της δεύτερης περιόδου (!) με αποτέλεσμα να κλείσουν το ημίχρονο στο +5, 33-38.

Συνεχίζοντας από εκεί που σταμάτησε, η Εθνική αποσπάστηκε με 15 (33-48) με δύο ακόμη τρίποντα του Γκίκα και παραμένοντας άριστη στην άμυνά της. Το τάιμ άουτ του Μαρκ Στιούτελ αφύπνισε τους παίκτες του που με οδηγό τον Νέλσον ψαλίδισαν γρήγορα τη διαφορά στους επτά, 43-50 και με τρίποντο του Οκερέαφορ έφτασαν σε απόσταση σουτ, 48-51. Το γκολ-φάουλ του Αγραβάνη και το τρίποντο του Κατσίβελη έδωσαν κάποιες ανάσες στην ελληνική ομάδα, που όμως συνέχισε να πληγώνεται από τα τρίποντα του Οκερέαφορ, 56-57.

Οι κακές ελληνικές επιθέσεις και ο οίστρος του Οκερέαφορ έδωσαν την ευκαιρία στη Μεγάλη Βρετανία να περάσει μπροστά, 61-57, οκτώ λεπτά πριν το τέλος. Το τάιμ άουτ του Σάββα Καμπερίδη δεν διόρθωσε τα πράγματα, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν με 69-60 έπειτα από τρίποντο του Νέλσον με 5:38 για το τέλος. Η εκνευριστική αστοχία της Εθνικής δεν μπορούσε να βάλει στοπ στους γηπεδούχους που έφτασαν και στο 73-60. Με τρίποντο του Σαλούστρου στα 35’’ η διαφορά μειώθηκε στους επτά και ένα ακόμη δικό του καλάθι έφερε το ματς στο -6 με 25’’ για το τέλος, αλλά ήταν πλέον αργά για να αποφευχθεί η ήττα.

Δεκάλεπτα: 23-23, 33-38, 56-57, 78-69