Με το δεξί η Εθνική, 85-69 τις μαχητικές Φιλιππίνες

Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη δεν πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση, αλλά κατάφεραν τελικά να πάρουν τη νίκη. Πρώτος σκόρερ για την Ελλάδα ήταν ο Νίκος Αρσενόπουλος με 18, ενώ πολύ καλή παρουσία είχαν ΣωτηρίουΧατζηδάκης και Αρνόκουρος.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρηση ήταν ισορροπημένες και οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες (5-5). Μόλις 2:30′ μετά το πρώτο τζάμπολ ο Εντού γύρισε το γόνατο του και έδειξε να έχει τραυματιστεί σοβαρά. Οι Φιλιππίνες στη συνέχεια ανέβασαν την απόδοση τους και προηγήθηκαν με 13-8.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και το προβάδισμα στο σκορ (12-20). Οι Φιλιππίνες ανέβασαν τη διαφορά και στους 10 πόντους (12-22), αλλά η Εθνική μας απάντησε με ένα σερί 5-0 με τον Χατζηδάκη να δίνει πολύτιμες βοήθειες (17-22). Η Ελλάδα, όμως, ήταν κακή αμυντικά και σε συνδυασμό με το 4/6 τρίποντα των Φιλιππίνων ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο πίσω στο σκορ με 7 (20-27).

Ο Σωτηρίου έκανε τη διαφορά επιθετικά για την Εθνική μας και με τρίποντο και με 10 συνολικά πόντους μείωσε 27-25. Ο Νίκος Αρσενόπουλος, που ήταν κι αυτός πολύ καλός (7 πόντοι), πέτυχε δεύτερο σερί τρίποντο και έβαλε την Ελλάδα μπροστά για πρώτη φορά (28-27).

H Εθνική μας ανέβασε την απόδοση της και με νέο τρίποντο αυτήν τη φορά από τον Καράμπελα προηγήθηκε με 37-29. Οι Φιλιππίνες αντέδρασαν και με σερί 12-2 έκαναν την ανατροπή και πέρασαν μπροστά (39-41). Η Ελλάδα δεν είχε πει, όμως, την τελευταία της λέξη και με buzzer beater του Σανδραμάνη έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 42-41.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος. Η Εθνική μας είχε το προβάδισμα, αλλά σε κανένα σημείο του ματς δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ (51-49). Ο Νίκος Αρσενόπουλος συνέχισε την καλή του εμφάνιση και έδωσε αέρα πέντε πόντων στην Ελλάδα (56-51).

Οι Φιλιππίνες, όμως, ήταν εξαιρετικές στο ματς και έβρισκαν τον τρόπο να σκοράρουν κυρίως με το αστέρι τους τον Σότο (60-57). Η Εθνική μας άντεξε στην πίεση των φιλοξενούμενων και το τέλος της τρίτης περιόδου την βρήκε μπροστά με 63-57.

Η Ελλάδα ξεκίνησε δυνατά το τελευταίο δεκάλεπτο και με ένα γρήγορα 4-0 προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (67-57). Οι Φιλιππίνες προσπαθούσαν να πλησιάσουν στο σκορ, αλλά η Εθνική μας κράταγε τα ηνία του σκορ (73-64). Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη κράτησε το προβάδισμα και πήρε την πρώτη της νίκη (85-69).

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 42-41, 63-57, 85-69