«Με το δεξί» η… οικοδέσποινα

Κορυφαίος από την ομάδα της Ασίας ήταν η… παλιοσειρά, Γι, με 19 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ άλλους 17π. είχε ο Γκουό. Από τους Αφρικανούς, ξεχώρισε ο Λάντρι με 10 πόντους.

Μέτριο και χωρίς καλό ρυθμό ήταν το παιχνίδι στην αρχή, με την Κίνα να συντηρεί το προβάδισμα (7-13), μέχρι το 7’. Στο τελευταίο τρίλεπτο, η Ακτή Ελεφαντοστού έκανε την αντεπίθεσή της και έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά (16-14). Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Αφρικανούς να είχαν το προβάδισμα (26-25) και τους οικοδεσπότες να αντιδρούν στο τέλος του ημιχρόνου και να διαμορφώνουν το 29-29.

Μαζί ήταν οι δύο ομάδες μέχρι τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου (37-38), με τους Κινέζους από εκείνο το σημείο και έπειτα να πατούν το… γκάζι με τον Ζου Κι και να πηγαίνουν στο +10 (39-49) και με αυτό να κλείνουν και την περίοδο (41-51).

Οι Κινέζοι είχαν τον έλεγχο και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την υπέρ τους διαφορά να φτάνει στο +14 (42-56). Από την άλλη, οι Αφρικανοί όχι μόνο δεν αντέδρασαν, αλλά… παράτησαν το ματς, με τους οικοδεσπότες να διευρύνουν συνεχώς το προβάδισμά τους και να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 70-55.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 29-29, 41-51, 55-70