Με το δεξί στην Ευρώπη, εύκολα ο Άρης στη Σλοβενία! PICS

Παρ’ όλα αυτά η εμφάνιση της ομάδας του Δημήτρη Πρίφτη μπορεί να χαρακτηριστεί από… υποφερτή ως μέτρια, με κορυφαίο τον Βασίλη Καββαδά, που πήρε αρκετές φορές τη μπάλα μέσα στη ρακέτα και πήρε μαζί και καλό βαθμό στο να τελειώνει τις φάσεις.

Ο Αρης είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης στη μεγαλύτερη διάρκεια του α’ δεκαλέπτου, καθώς μπήκε από νωρίς σε θέση οδηγού. Οι «κιτρινοι» δεν είχαν και το καλύτερο δυνατό ρυθμό στην επίθεση, αλλά «χτυπώντας» με τους Μπάκνερ και Καββαδά κι έχοντας για… όπλο την άμυνά τους προηγήθηκαν δύο φορές με 7 πόντους (6-13 και 11-18) κι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +6 (12-18).

Ακολούθησε το SDNA στο Instagram και ενημερώσου πρώτα από όλους!

Τα επιθετικά προβλήματα του Αρη συνεχίστηκαν στην δεύτερη περίοδο και οι Σλοβένοι φρόντισαν να τα εκμεταλλευτούν, καθώς ισοφάρισαν δύο φορές (22-22 και 24-24 στο 17΄), αλλά ο Καββαδάς φρόντισε να οδηγήσει την ομάδα του στο 25-30 πριν ο Μπόλτσινα γράψει το 27-30, σκορ με το οποίο οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Οι Μαρμπλ και Κάμινγκς μπήκαν «φουριόζοι» στην τρίτη περίοδο, καθώς με τα μακρινά τους σουτ… ξεμπούκωσαν τον Αρη, ο οποίος προηγήθηκε με 31-41 στο 25′. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη τροφοδοτώντας στη συνέχεια τον Καββαδά διατήρησε το προβάδισμα κι έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +7 (42-49, 30′).

Ο Αρης έχοντας για γνώμονά του την άμυνά του διατήρησε σταθερά το προβάδισμα σε όλη την διάρκεια της τέταρτης περιόδου. Οι Σλοβένοι σκόραραν με το… σταγονόμετρο και οι Ξανθόπουλος και Ντραγκίτσεβιτς στο 28′ έβαλαν τέλος στο όνειρό τους για την ανατροπή γράφοντας το 47-60. Το άκουσμα της κόρνας της λήξης βρήκε τον Αρη νικητή με 54-62.

Δεκάλεπτα: 12-18, 27-30, 42-49, 54-62.

Ίλιος Σανς (Βούλιτς): Μότσνικ 6, Κίζλινκ 3 (1), Κάρι 13 (1), Λέλιτς 8, Γκόριαντς 2, Ατανάτσκοβιτς, Κέισι 12 (1), Μπόλτσινα 10, Βόντσινα.

Άρης (Πρίφτης): Μαρμπλ 5 (1), Ξανθόπουλος 6, Φλιώνης, Τσαϊρέλης, Κάμινγκς 11 (2), Ζάρας 5 (1), Μούρτος 1, Μπάκνερ 9, Καββαδάς 16, Ντραγκίσεβιτς 9 (1).