Με τρίποντο στο τέλος της παράτασης, νίκη η Εθνική Παίδων! VIDEO+STATS

Το πρώτο προβάδισμα πήγε σε ελληνικά χέρια (0-2 και λίγο αργότερα 4-5), αλλά από το σημείο αυτό και μετά η Γερμανία ήταν αυτή που πήρε τον έλεγχο του αγώνα. Η αστοχία και των δύο ομάδων, η αστοχία της ελληνικής ομάδας από τη γραμμή της φιλανθρωπίας (2/7 στην πρώτη περίοδο) έδωσαν το προβάδισμα στους Γερμανούς που έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +6 (14-8, 10’) για να οδηγήσουν τη διαφορά σε διψήφια τιμή (24-13, 15’) και ως το +14 (32-18, 18’). Με την έναρξη της τρίτης περιόδου η Ελλάδα προσπάθησε να πλησιάσει (32-24), αλλά η αντίδραση ήταν άμεση (38-24 στο 21’30’’, 41-27 στο 24’30’’).

Με το ποσοστό από τη γραμμή να παραμένει χαμηλό (8/22 στο 27’) το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κατάφερε σιγά σιγά να πλησιάσει, κυρίως ανεβάζοντας την πίεση στην άμυνα. Μείωσε στους πέντε με το πρώτο εύστοχο ζευγάρι βολών με εκτελεστή τον Φίλλιο και τον Καλόγηρο να διαμορφώνει το 43-38 (28’24’’).

Η Ελλάδα πλησίασε ακόμη περισσότερο (44-41, 30’20’’) και ισοφάρισε με ένα τρίποντο από τον Καλόγηρο (44-44, 31’30’’), για να πάρει ξανά και το προβάδισμα (44-48, 32’30’’) με τους Καλόγηρο και Βησσαρίου. Η Γερμανία με τη σειρά της εκμεταλλεύτηκε κάθε λάθος ή άστοχο σουτ της ελληνικής ομάδας για να πάρει και πάλι τα ηνία (50-48, 35′). Ο Παπασάβογλου ισοφάρισε από τη γραμμή (50-50), για να έρθει η απάντηση από τα 6μ75 (53-50, 35’20”) και τους Γερμανούς να κάνουν κι ένα βήμα πιο μπροστά (57-53, 37′). Βησσαρίου και Καλόγηρος έφεραν και πάλι το παιχνίδι στον πόντο (57-56, 37’25”). Ο Ραπιεκε για δεύτερη φορά ευστόχησε σε κρίσιμο σουτ (60-56, 38’30”). Ο Καλόγηρος με δεύτερη προσπάθεια μείωσε και πάλι (60-58, 39′), ο Βησσαρίου έκλεψε και στον αιφνιδιασμό έφερε και πάλι τον αγώνα στα ίσια (60-60). Οι Γερμανοί έκαναν παράβαση 24” και η Ελλάδα είχε την μπάλα στα χέρια της με 28” να απομένουν. Το σουτ του Φίλλιου με τη λήξη δεν βρήκε το στόχο και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Η Γερμανία πήρε πρώτο το προβάδισμα, ο Καλόγηρος έγραψε το 63-64 στα μισά της έξτρα περιόδου και ο Κολοβέρος ένα λεπτό πριν τη λήξη (65-66). Ο ίδιος έκλεψε και την μπάλα στην άμυνα, αλλά του σουτ τριών πόντων του Καλόγηρου δεν βρήκε το στόχο, σε αντίθεση με αυτό του Βαν Σλούτεν (68-66). Ο Κωστόπουλος με σουτ τριών με 12” στο ρολόι έγραψε το 68-69 που ήταν και το τελικό της αναμέτρησης!

Διαιτητές: Γιασεβίτσιους (Λιθουανία), Όσολς (Λετονία), Πρπα (Σερβία)

Δεκάλεπτα: 14-8, 32-22, 44-38, 60-60, 68-69