Με Τσαλμπούρη νίκη παραμονής του Απόλλωνα μέσα στη Νίκαια!

Ένα τεράστιο βήμα παραμονής έκανε ο Απόλλων Πατρών το βράδυ της Κυριακής (30/01), φεύγοντας με σπουδαίο διπλό από την έδρα του Ιωνικού (82-96), στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League!

Με «σύμμαχο» το εξαιρετικό ποσοστό πίσω από τα 6.75 μέτρα (15/30 τρ.), η ομάδα του Νίκου Βετούλα έφτασε στο πέμπτο ροζ φύλλο αγώνα της σεζόν και δεύτερο μακριά από την Πάτρα, «βυθίζοντας» παράλληλα τους Νικαιώτες στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 3-9.

Κορυφαίος για τους νικητές δεν ήταν άλλος από τον Τσαλμπούρη, ο οποίος τελείωσε το ματς με 30 πόντους (12/17 εντός πεδιάς) και 5 ριμπάουντ οδηγώντας τον Απόλλωνα εκ του ασφαλώς σε ένα μεγάλο διπλό. Από κοντά ακολούθησαν Μήτρου-Λονγκ και ΜακΚλιν με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Από την άλλη, για τον Ιωνικό ξεχώρισαν οι Πάρκερ (22 πόντοι, 8 ασίστ, 5 ριμπάουντ) και Γόντικας (16 πόντοι, 5 ριμπάουντ).

Το ματς:

Εξαιρετικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση, με πολύ καλό ρυθμό και μπόλικο θέαμα από τις δύο ομάδες. Ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο εκεί όπου ο Ιωνικός με τον Μουσταφά να σκοράρει από… παντού προηγήθηκε με 12-8 και 17-15. Μήτρου-Λονγκ και Τσαλμπούρης όμως βρήκαν λύσεις για τον Απόλλωνα, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει ισόπαλο 25-25.

Με σύμμαχο τα εξαιρετικά ποσοστά τους πίσω από τα 6.75 μέτρα, οι Πατρινοί πρηγήθηκαν με +6 στα μέσα της δεύτερης περιόδου (32-38), ενώ λίγο αργότερα ο Τσαλμπούρης ανέβασε τη διαφορά στο +8 (32-40). Με δύσκολα καλάθια του Τζέρμαν, οι γηπεδούχοι διατήρησαν τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στο -6 και το 47-41.

Ιωνικός-Απόλλων Πάτρας: 82-96

Στην Τρίτη περίοδο ήρθε η αγωνιστική «έκρηξη» του Απόλλωνα, ο οποίος συνέχισε να «βομβαρδίζει» το αντίπαλο καλάθι, σουτάροντας με εκπληκτικά ποσοστά, τόσο από μέση, όσο και μακρινή απόσταση. Με τον Τσαλμπούρη στην αιχμή του δόρατος, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μέχρι και το +16 (50-66). Ιωνικός και Πάρκερ όμως έτρεξαν ένα σερί 10-0 στο τέλος της περιόδου, μαζεύοντας τη διαφορά στους έξι πόντους (60-66) για το δεκάλεπτο.

Μάλιστα, η αντεπίθεση της ομάδας του Κούρο Σεγκούρα συνεχίστηκε και στις αρχές της τελευταίας περιόδου, κατεβάζοντας τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της διαφοράς (67-68). Σε εκείνο το σημείο, ο Απόλλων ξύπνησε από τον… λήθαργο με τους Τσαλμπούρη και Μήτρου-Λονγκ να ξεμπλοκάρουν την ομάδα στην επίθεση και να πηγαίνουν τη διαφορά σε διψήφια τιμή (74-84), με το τελικό αποτέλεσμα να βρίσκει τους Πατρινούς νικητές με 96-82.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 41-47, 60-66, 82-96.