Μεγάλη νίκη της Αρμάνι μέσα στη Βαρκελώνη! VIDEO

Αρμάνι Μιλάνο για τετράδα! Παρά τα προβλήματα απουσιών, η ομάδα του Μεσίνα έδειξε χαρακτήρα και πέτυχε σπουδαίο διπλό στην έδρα της πρωτοπόρου Μπαρτσελόνα (73-75), χάρη στην εντυπωσιακή της εμφάνιση στο 4ο δεκάλεπτο (19-28 το επιμέρους σκορ).

Έτσι, οι -χτυπημένοι από κορωνοϊό- Ιταλοί επανήλθαν στις νίκες και ανέβηκαν στο 11-6. Κορυφαίος για τους θριαμβευτές (που είχαν 10/17 τρίποντα) ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ (18 πόντοι, 4 ασίστ), καθοριστικό τρίποντο από τον Ντιλέινι στα 12 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος.

Από την άλλη, οι Καταλανοί υπέστησαν 2η διαδοχική ήττα στη διοργάνωση (πρώτη στο γήπεδό τους και 2η από τη Μιλάνο στη φετινή Ευρωλίγκα) και υποχώρησαν στο 15-4.

Διακριθέντες για την ομάδα του Γιασικεβίτσιους οι Κούριτς (22 πόντοι, 5 ριμπάουντ), Μίροτιτς (18 πόντοι) και Γιοκουμπάιτις (11 πόντοι, 6 ασίστ, 4 ριμπάουντ), μοιραίος ο Λαπροβίτολα, που αστόχησε σε τρίποντο… νίκης στο φινάλε.

Το ματς
Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά νευρικές και άστοχες στο πρώτο 5λεπτο, εξ ου και το χαμηλό σκορ (8-5). Με τον Σέρχι Ροντρίγκεθ να παίρνει μπρος (σ.σ. 10 πόντους στην πρώτη περίοδο), η Αρμάνι Μιλάνο ανέβασε στροφές, αλλά δεν κατάφερε να κλείσει το δεκάλεπτο ούσα μπροστά (14-14).

Ο Ντέιβις κουβάλησε στις πλάτες του την Μπαρτσελόνα στην εκκίνηση της 2ης περιόδου και την έφερε στο +4 (20-16 στο 13’), ωστόσο κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι «έσφιξαν» αμυντικά και με πλουραλισμό στο σκοράρισμα, πέρασαν μπροστά (24-27 στο 16’). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Μεσίνα στο +6 (28-34).

Οι Ιταλοί ξέφυγαν με +8 στην αφετηρία της 3ης περιόδου, όμως σε εκείνο το σημείο βραχυκύκλωσαν στις «δαγκάνες» των παικτών του Γιασικεβίτσιους, που έτρεξαν επιμέρους σκορ 19-2 και ανέτρεψαν πλήρως την κατάσταση (47-38 στο 26’). Οι Καταλανοί έφτασαν μέχρι και το +10 (51-41), ενώ έκλεισαν το δεκάλεπτο έχοντας «αέρα» 7 πόντων (54-47).

Στα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου, η ομάδα του Μεσίνα περιόρισε τα ατού των αντιπάλων και με επιμέρους σκορ 9-2, ισοφάρισε σε 56-56 (34’) βάζοντας… φωτιά στο ματς. Κούριτς και Γιοκουμπάιτις κουβάλησαν την Μπάρτσα και την έφεραν στο +4 (63-59 στο 36’), αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με μεγάλα σουτ, πέτυχαν 11-2 και το γύρισαν εκ νέου μπαίνοντας στην τελική ευθεία έχοντας μικρό προβάδισμα (65-70 στο 39’).

Το τελευταίο λεπτό εξελίχθηκε σε θρίλερ, με τον Κούριτς να μειώνει σε απόσταση βολής με τρίποντο (70-71 στα 34’’). Η απάντηση ήρθε διά χειρός Ντιλέινι, ο οποίος «σκότωσε» την πρώην ομάδα του με εύστοχο σουτ έξω από τα 6,75μ. (70-74 στα 12’’). Ο Μίροτιτς μείωσε εκ νέου (73-74 στα 5’’), ενώ ακολούθησαν 1/2 βολές του Μέλι (4’’), που διαμόρφωσε το τελικό 73-75, αφού ο Λαπροβίτολα αστόχησε σε buzzer beater τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 28-34, 54-47, 73-75.

Μπαρτσελόνα-Αρμάνι Μιλάνο 73-75