Μεγάλη νίκη του Περιστερίου και πρόκριση μέσα στο Ισραήλ!

Την πρόκριση στα play-in του Basketball Champions League πανηγύρισε το Περιστέρι bwin!

Σε ένα ματς «ζωής και θανάτου», το σύνολο του Βασίλη Σπανούλη έβγαλε χαρακτήρα και προσωπικότητα στα κρίσιμα σημεία του αγώνα, και έφυγε με σπουδαίο διπλό από το Ισραήλ και την έδρα της Μπνέι Χερζίλια (87-90), τερματίζοντας έτσι τρίτο στον όμιλό του, πίσω από Τενερίφη και Ρίτας.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, με τους Περιστεριώτες στην τέταρτη περίοδο να καταθέτουν «καρδιά», και με καλή άμυνα, αλλά και μεγάλα σουτ πίσω από τα 6.75μ. σε κομβικά σημεία του ματς, πήραν το πολυπόθητο ροζ φύλλο αγώνα.

Μια νίκη που φέρνει το Περιστέρι bwin στα play-in της διοργάνωσης, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τη γαλλική Ντιζόν, με μειονέκτημα έδρας.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Μάρκους Ντέντμον (25π., 3ασ.) και Σιλβέν Φρανσίσκο (21π., 7ασ.), ενώ πολύτιμες βοήθειες πρόσφεραν οι Δημήτρης Αγραβάνης (12π., 7ρ.) και Μίρο Μπιλάν (15π., 11ρ., 2μπλ.).

Για τους Ισραηλινούς, ξεχώρισε ο Μόρις Κεμπ, ο οποίος ήταν διαρκής απειλή για την άμυνα του Περιστερίου, ολοκληρώνοντας το ματς με 32 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Το ματς

Το Περιστέρι ξεκίνησε αρκετά καλά το παιχνίδι σε άμυνα και επίθεση, και με τους Μίρο Μπιλάν και Σιλβέν Φρανσίσκο να ηγούνται στο επιθετικό κομμάτι, προηγήθηκε 17-9 στο 7’. Στο τελευταίο τρίλεπτο της πρώτης περιόδου ωστόσο, η ελληνική ομάδα έχασε την αυτοσυγκέντρωσή της, δίνοντας το δικαίωμα στους Ισραηλινούς να τρέξουν ένα επιμέρους σκορ 10-0, για το 19-17 του δεκαλέπτου.

Η Μπνέι Χερζίλια συνέχισε να «χτυπά» μέσα από το «ζωγραφιστό», και με κύριο εκφραστή τον Κεμπ (18 πόντους στο πρώτο ημίχρονο), διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα μέχρι και τα μέσα της δεύτερης περιόδου (35-29 στο 15’). Κάπου εκεί, ο Μάρκους Ντέντομ πήρε την κατάσταση πάνω του, και με οκτώ σερί πόντους, αλλά και μία ασίστ στον Αγραβάνη, το Περιστέρι έτρεξε σερί 11-2 για την προσπέραση (37-40 στο 17′), ολοκληρώνοντας το πρώτο ημίχρονο στο +3 και το 48-45.

Μπνέι Χερζίλια - Περιστέρι bwin:

Όπως και στο πρώτο, έτσι και στο δεύτερο ημίχρονο, το Περιστέρι μπήκε δυναμικά στον αγώνα. Με επτά αναπάντητους πόντους των Φρανσίσκο και Μπιλάν, η ελληνική ομάδα έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια τιμή για το 55-45 στο 22′. Οι Ισραηλινοί όμως «ροκάνισαν» γρήγορα τη διαφορά (56-57 στο 27′), εκμεταλλευόμενοι τα αμυντικά λάθη των φιλοξενούμενων. Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, με την Μπνέι Χερζίλια να κλείνει το δεκάλεπτο στο +1 (68-67).

Το «θρίλερ» συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο, με το παιχνίδι να αποκτά μια άγρια ομορφιά. Τα μεγάλα τρίποντα των Αγραβάνη και Περσίδη έδωσαν επιθετική «πνοή» στο Περιστέρι (73-77 στο 35′), με τον Μίρο Μπιλάν στην άλλη πλευρά του παρκέ να κάνει εκπληκτικές άμυνες με δύο τάπες.

Στη συνέχεια, οι Φρανσίσκο και Ντένμον σημείωσαν δύο μεγάλα σουτ σε κρίσιμες επιθέσεις, στέλνοντας το Περιστέρι στο +8 και το 82-74, τρία λεπτά πριν το φινάλε. Μια διαφορά, που όπως φάνηκε, οι παίκτες του Περιστερίου διαχειρίστηκαν εξαιρετικά στα εναπομείντα λεπτά, φτάνοντας στη νίκη με 90-87.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 45-48, 68-67, 87-90.