Μια ανάσα από την πρόκριση η Γεωργία του Ζούρου!

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο μεγαλύτερο διάστημά του. Οι οικοδεσπότες είχαν μόνιμα το προβάδισμα στο σκορ και αρκετές ήταν οι φορές που βρέθηκαν με μία διαφορά γύρω από τους 7-8 πόντους, όμως πάντα οι παίκτες του Ηλία Ζούρου αντιδρούσαν και κατάφερναν να μειώσουν.

Το Ισραήλ είχε πλουραλισμό στην επίθεσή του με τους Χόουελ (19π.), Μέκελ (23π.), Κάσπι (16π.) και Ελιγιάχου (14π.) ενώ από την άλλη Ζάζα Πατσούλια (19π., 11ρ.) και Τόρνικε Σενγκέλια (25π., 19ρ.) τραβούσαν το «κουπί» στην επίθεση.

Στο 35΄της αναμέτρησης το σκορ ήταν ισόπαλο στους 79 πόντους και καμία εκ των δύο ομάδων δε μπορούσε να πάρει κάποια διαφορά. Ο Μάνουτσαρ Μαρκοϊσβίλι με τρίποντο έκανε το 79-83 (37′) προσθέτοντας πίεση στο Ισραήλ, ωστόσο και πάλι τα πράγματα άλλαξαν εκ νέου με το lay up του Γκαλ Μέκελ (87-86, 1:03 πριν τη λήξη). Παρά τα λάθη όμως ο Μαικ Ντίξον ευστόχησε σε τρίποντο (87-89) 10” πριν τη λήξη του αγώνα, όμως ο Όμρι Κάσπι ισοφάρισε σε 89-89. Στα 6 τελευταία δευτερόλεπτα ο Πατσούλια δέχτηκε φάουλ που δε σφυρίχτηκε και το ματς πήγε στην παράταση.

Η Γεωργία στην παράταση βρήκε πιο εύκολα σκορ από το Ισραήλ βρέθηκε στο +8 (91-99, 43′) και πήρε τη σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 49-47, 70-67, 89-89 (παρ.) 91-104

«Περίπατος» για Λιθουανία

Οι Λιθουανοί έκαναν έναν… υγιεινό περίπατο απέναντι στους Ουκρανούς, επικρατώντας με 94-62.

Από την αρχή της αναμέτρησης η Λιθουανία πήρε τα ηνία, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 27-10, με την Ουκρανία να μην καταφέρνει σε ποτέ να επιστρέψει.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Βαλαντσιούνας με 22 πόντους και 14 ριμπάουντ, με τον Καλνιέτις να «σερβίρει» ιδανικά τη μπάλα έχοντας 10 πόντους και 11 ασίστ. Για την Ουκρανία ο Πούστοβι ήταν συγκλονιστικός με 29 πόντους, χωρίς να μπορέσει όμως να κάνει κάτι παραπάνω για την ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 10-27, 30-45, 47-73, 62-94.
Ουκρανία (Μουρζίν): Πουστοζβόνοφ 5(1τρ. 7ρ.), Κολτσένκο 2, Λουκάσοφ 3(1), Οτβερτσένκο 3(1), Λίποβι 4, Κορνιγιένκο 4, Μπομπρόφ 5, Ζάιτσεφ, Κραβτσόφ 1, Πούστοβι 29(8ρ.), Κόνιεφ 2, Μίσουλα 4.
Λιθουανία (Αντομάιτις): Καλνιέτις 10(2τρ. 11ασ.), Γιουσκεβίτσιους 6(2), Ματσιούλις 7(1), Γκετσεβίτσιους 11(3), Βαλαντσιούνας 22(14ρ.), Κουζμίνσκας 17(2), Μοτιεγιούνας 7, Μιλάκνις 3(1), Μπέντζιους 5(1), Γκριγκόνις, Γκουντάιτις 6, Ουλανόβας.