Μυθική ανατροπή για ΠΑΟΚ!!

Δυνατά στον αγώνα μπήκαν οι «Ασπρόμαυροι» και προηγήθηκαν με 4-12 με τον Γλυνιαδάκη να κυριαρχεί στο αντίπαλο καλάθι. Το τέλος της 1ης περιόδου βρήκε τον ΠΑΟΚ να διατηρεί ένα προβάδισμα 6 πόντων (12-18). Ένα 10-0 σερί, με πρωταγωνιστή τον Τόντιτς στις αρχές του 2ου δεκαλέπτου έφερε του Πατρινούς να παίρνουν το προβάδισμα 26-20. Ο Πεινερς ήταν αυτός που βγήκε μπροστά για τον Δικέφαλο και με ένα δικό τους σερί 6-0 ισοφάρισε. Ο Προμηθεας ήταν καλύτερος και με τους Τόντιτς και Γκίκα έκλεισε το ημίχρονο στο +9 (42-33).

Τα συνεχόμενα καλάθια των Μπραιντ και Κλάντον έφεραν σε απόσταση αναπνοής τον ΠΑΟΚ 42-41. Οι παίκτες του Βετούλα κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του 3ου δεκαλεπτου 51-47. Η 4η περίοδος δεν θα μπορούσε να άρχισε καλυτέρα για τους Πατρινούς που ένα σερί έφεραν τη διαφορά στο +10, με τον Δικέφαλο να έχει μέχρι τότε 1/14 τρίποντα. Και εκεί που έδειχναν ότι ο ΠΑΟΚ οδεύει σε μια ακόμα ήττα οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου μείωσαν σε 61-57 βρίσκοντας λύσεις από τους γκαρντ του και με 5-0 σερί με Μιλιένοβιτς και Τσόχλα, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε. Ο Τόντιτς με δίποντο έκανε το 64-62 και ο Μπράιαντ ισοφάρισε εκ νέου με τις δύο ομάδες να χάνουν από μία επίθεση στο τέλος για να οδηγηθούμε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο ΠΑΟΚ με πρωταγωνιστή τον Μπράιαντ μπήκε μπροστά με 68-70. Ο Μουρ με καλάθι και φάουλ ισοφάρισε σε 72-72 και ο Μπράιαντ έκανε το 72-74. Οι Τόντιτς και Μπράιαντ αστόχησαν, ο Κλαρκ έκανε λάθος και ο Γκίκας φάουλ στον Σάιμπερτ στα 7’’. Ο Αμερικανός έβαλε τη μία βολή και έκανε το 72-75, ο Πέινερς έκανε το πέμπτο του φάουλ στον Μουρ, ο οποίος έκανε το 73-75 και υπέπεσε σε παράβαση, προσπαθώντας να χάσει επίτηδες τη δεύτερη. Ο Τέιλορ κέρδισε το φάουλ από τον Μουρ, αστόχησε, όμως, και στις δύο και το τρίποντο of ballance του Κλαρκ ήταν άστοχο και ο ΠΑΟΚ πήρε την έκτη του νίκη.

Δεκάλεπτα: 12-18, 42-33, 51-47, 73-75 (64-64 κ.α.).
Προμηθέας (Βετούλας): Κλαρκ 6, Κρόμα 8, Γιαννικόπουλος, Γκίκας 9 (3), Πέττας, Γερομιχαλός 10, Γράβας, Τσάμης, Ντίκερσον 2, Τόντιτς 19 (3), Σαρικόπουλος 1, Μουρ 18 (3).
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος 6, Κόνιαρης 2, Τσόχλας 5 (1), Τέιλορ, Μιλιένοβιτς 12, Γλυνιαδάκης 14, Σάιμπερτ 3, Μπράιαντ 14, Πέινερς 14 (1), Κλάντον 5.