Ναυάγιο χωρίς επιζώντες!

Αυτή ήταν η 6η διαδοχική ήττα για τους Θεσσαλονικείς, που κινδυνεύουν άμεσα με υποβιβασμό αφού έχουν ξεμείνει με μόλις 2 νίκες (2-9). Κορυφαίος για τους νικητές ο Σαγκς (18 πόντοι), μόνο ο Χάρις (14 πόντοι, 7 ριμπάουντ) διασώθηκε από τους φιλοξενούμενους.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ νευρικά το παιχνίδι κυριευμένες από άγχος και πίεση λόγω της κρισιμότητας της αναμέτρησης. Οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν 9-2 στο 5’, ενώ έφτασαν μέχρι το +13 (4-17 στο 7’). Παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι συνήλθαν και μείωσαν στο τέλος της πρώτης περιόδου (13-18).

Ο Άρης συντηρούσε μια ικανοποιητική διαφορά και στο δεύτερο δεκάλεπτο (18-26 στο 14’), το οποίο έκλεισε στο +9 (26-35) χάρη σε τρίποντο του Χάρις στα 17 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε.

Η φάση του αγώνα

Η ομάδα του Καστρίτη ξεκίνησε εντυπωσιακά το δεύτερο ημίχρονο και με σερί 10-0 μετέτρεψε το 28-35 (21’) σε 28-45 (24’), που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά της στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι όμως δεν τα παράτησαν και «απάντησαν» με δικό τους 15-0 για να μειώσουν σε 43-45 (29’). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται οριακά (46-48).
Το τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο ωστόσο ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα του Κουτσού, που μπήκε με… μάτι που γυαλίζει και γύρισε το -2 σε +7 (58-51 στο 34’) παίζοντας καταπληκτική άμυνα και έχοντας σωστές επιλογές στην επίθεση.
Από την άλλη, ο Άρης δεν μπορούσε να βρει λύσεις και είχε παραδοθεί πλήρως στο ρυθμό των γηπεδούχων, που έστησαν πάρτι στο παρκέ για να φτάσουν τη διαφορά μέχρι και το τελικό +18 (75-57).
Τα δεκάλεπτα: 13-18, 26-35, 46-48, 75-57.