NBA: Οι Κλίπερς εντυπωσιάζουν! Όλοι οι αγώνες – VIDEOS

Επιβλητική νίκη για το Γκόλντεν Στέιτ στη Βοστόνη σε ένα παιχνίδι στο οποίο οι Σέλτικς το πάλεψαν μέχρι το τρίτο δωδεκάλεπτο. Μέχρι εκεί κατάφεραν να κρατηθούν κοντά στο σκορ και να πιστεύουν ότι μπορούν να πάρουν τη νίκη. Στο τρίτο δωδεκάλεπτο όμως οι Γουόριορς έκαναν σμπαράλια κάθε ελπίδα των αντιπάλων τους καθαρίζοντας το ματς και φτάνοντας στο τελικό 104-88.
Τι έκαναν στην 3η περίοδο οι Γουόριορς; Ένα μεγάλο σερί 18-0 μέσα σε περίπου πέντε λεπτά αγώνα. Έτσι το υπέρ των φιλοξενούμενων 55-46 του ημιχρόνου διαμορφώθηκε σε 79-51 μέχρι τα μέσα της περιόδου με τους πάντες από την πλευρά της ομάδας της Βοστόνης να αντιλαμβάνονται ότι το ματς έχει τελειώσει.
Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Τόμσον με 28 πόντους. Ο Ντουράντ, ο οποίος αποδοκιμάστηκε έντονα λόγω της απόφασής του να επιλέξει τους Γουόριορς το καλοκαίρι, πέτυχε 23 πόντους και να μαζεύει 10 ριμπάουντ, ενώ είχε και 7 ασίστ. Ο Κάρι έμεινε στους 16 πόντους και 7 ασίστ με ασυνήθιστα κακά ποσοστά στα σουτ 3 πόντων, 2/10! Για τους Σέλτικς ο Τόμας είχε 18 πόντους ενώ ο Μπράντλεϊ 17 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ο Ράσελ Γουέστμπρουκ κρατάει σε πολύ ανταγωνιστικό επίπεδο τους Θάντερ, έστω και χωρίς τον Κέβιν Ντουράντ. Νέα νίκη με σκορ 124-105 επί των Νετς και τέταρτο τριπλ νταμπλ φίγκιουρ για τον σταρ των Θάντερ.

Ο Ουέστμπρουκ τελείωσε το παιχνίδι με 30 πόντους (4/5β., 13/20δπ., 0/1τρ.), 11 ριμπάουντ και 13 ασίστ σε 34 λεπτά συμμετοχής. Οι Θάντερ βρίσκονται στο 8-5 και είναι τέταρτοι σε όλη τη Δύση στο ΝΒΑ, πίσω μόνο από τους Κλίπερς, τους Ουόριορς και τους Σπερς.

Ο Τζέιμς Χάρντεν έχει τρία τριπλ νταμπλ φίγκιουρ και ακολουθεί τον Ουέστμπρουκ στην σχετική λίστα και όλο το υπόλοιπο ΝΒΑ έχει πέντε!