Νέα ανατροπή και πρόκριση για το Πουέρτο Ρίκο! (video)

Ο ήρωας των νικητών ήταν ο Μπράουν, ο οποίος σημείωσε τρίποντο 5’’ πριν από το τέλος, χαρίζοντας το ροζ φύλλο στην ομάδα του, αφού το σουτ του Ρομντέιν στην εκπνοή ήταν άστοχο.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του. Οι Πορτορικανοί προηγήθηκαν με 19-18 στο πρώτο δεκάλεπτο και 38-32 στο ημίχρονο, όμως η Τυνησία πέρασε με 52-55 στο 30’. Η διαφορά έφτασε στους 8 πόντους (52-60), όμως οι Νοτιοαμερικανοί έκαναν, όπως και κόντρα στο Ιράν, μεγάλη ανατροπή. Ισοφάρισαν 64-64 στο 38’ και κέρδισαν με το σουτ του Μπράουν.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Μπλάκμαν με 14 πόντους, ο Ουέρτας είχε 10, ενώ ο «χρυσός σκόρερ» Μπράουν είχε εννέα πόντους. Από την Τυνησία 14 πόντους είχαν οι Μέζρι και Αμπάμα.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 38-32, 52-55,  67-64.