Νέο διπλό η Κηφισιά!

Οι γηπεδούχοι άρχισαν καλά και προηγήθηκαν στο δίλεπτο με 6-0 όμως «κόλλησαν» στην επίθεση στη συνέχεια της περιόδου. Ετσι η Κηφισιά με σερί 13-2 βρέθηκε μπροστά με 13-8 στο 6΄. Τα Τρίκαλα BC Aries αντέδρασαν προσωρινά και ισοφάρισαν (13-13 στο 8΄) όμως Γκίγκας και Τζερόντ Στίγκερς έδωσαν εκ νέου το προβάδισμα στην Κηφισιά που στο τέλος της πρώτης περιόδου ήταν μπροστά με 20-13.

Ανάλογες διακυμάνσεις είχε όμως και το δεύτερο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη έκαναν εύκολα το λάθος, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η Κηφισιά για να ξεφύγει με 10 πόντους στο 13΄ (16-26) και στο 15΄(25-35). Η κίνηση του τεχνικού των Τρικάλων BC Aries να χαμηλώσει το σχήμα του χρησιμοποιώντας τρία γκαρντ αποδείχτηκε ευεργετική για τους γηπεδούχους που «τρέχοντας» ένα σερί 10-0 κατάφεραν να ισοφαρίσουν στους 35 πόντους. Στο τέλος του ημιχρόνου πάντως η Κηφισιά ήταν και πάλι μπροστά με 40-35.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου συνέχισε να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού και στην τρίτη περίοδο, διατηρώντας μια διαφορά στα όρια των 10 πόντων. Κάπως έτσι στο 25΄, ήταν μπροστά με 52-41 ενώ στο 28΄ η διαφορά πήγε στους 13 (45-58). Με ένα μικρό σερί 6-0, τα Τρίκαλα BC Aries μείωσαν στους επτά (51-58) στο τέλος της τρίτης περιόδου αφήνοντας ανοιχτή την υπόθεση «νίκη» για το τελευταίο δεκάλεπτο.

Οι γηπεδούχοι πλησίασαν ακόμη περισσότερο έπειτα από τρία λεπτά στην τέταρτη περίοδο, μειώνοντας στο 57-60 και χάρη στην άμυνα τους, αφού έκαναν πιο δύσκολα τα πράγματα για την Κηφισιά, ισοφάρισαν στους 65 πόντους, τρία λεπτά πριν το τέλος για να μετατρέψουν τον υπολειπόμενο χρόνο σε θρίλερ!

Η Κηφισιά όμως είχε την απαραίτητη συγκέντρωση ώστε να κρατήσει το αποτέλεσμα. Με το σκορ στο 67-67 έκανε σερί 7-2 και προηγήθηκε ξανά, με 74-69 ένα λεπτό πριν το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 35-40, 51-58, 73-76