Nίκη παραμονής για το Λαύριο!

To παιχνίδι ήταν ντέρμπι στην μεγαλύτερη διάρκεια του, όμως στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έδειξε μεγαλύτερο πάθος και αποφασιστικότητα, φτάνοντας σε μία τεράστια νίκη. Από την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη, η οποία έχει εξασφαλίσει την συμμετοχή της στα play-off, ξεχώρισαν οι Λάβ και Χόκινς με 22 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Το φίλμ του αγώνα:

Όσον αφορά στην εξέλιξη του αγώνα, το πρώτο δεκάλεπτο ήταν άκρως ισορροπημένο εξαρχής. Με σκορ από τους ξένους τους, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά με 8-10 στο 5′, αλλά οι Λαμπ – Μιλόσεβιτς έδωσαν γρήγορες απαντήσεις. Κάπως έτσι, διαμορφώθηκε το 18-16 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι μπήκαν με φόρα στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι Μπιούφορντ – Ουίτι πήραν τη σκυτάλη για να διευρύνουν την απόσταση σημαντικά (30-22 στο 14′). Οι παίκτες του Λυκογιάννη όμως έβγαλαν άμεση αντίδραση για το 32-34 στο 17′, πριν διαμορφωθεί το 37-38 του ημιχρόνου. Από 11π., σε εκείνο το σημείο, είχαν Μιλόσεβιτς και Χόκινς.

Η αναμέτρηση παρέμεινε κλειστή και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Χαραλαμπόπουλος, με τρίποντο, έβαλε μπροστά στην ομάδα του (45-43, στο 24′), αλλά λίγο αργότερα -με το σκορ στο 50-45- ο Χολαργός εξαπέλυσε την αντεπίθεσή του. Το σερί 0-10 διαμόρφωσε το 50-55, ενώ τελικά η τρίτη περίοδος έκλεισε με σκορ 55-57.

Το ματς έμοιαζε πως θα γίνει θρίλερ με τα δεδομένα που είχαν δημιουργηθεί επί 30′. Ο Κακλαμανάκης έδωσε προβάδισμα για το Λαύριο και οι συμπαίκτες του τον ακολούθησαν για το +8 (68-60, στο 35′). Ο Χολαργός είχε υποστεί επιθετικό… μπλακ – άουτ για 5′ μέχρι το τρίποντο του Λαβ για το 68-63. Και πάλι, όμως, το Λαύριο είχε κατάλληλη αντίδραση. Ο Λαμπ έγραψε το 73-63 και κάπου εκεί μπήκαν οι τίτλοι τέλους στο ματς που ολοκληρώθηκε με σκορ 76-69.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 37-38, 55-57, 76-69