Νίκη στην Ιταλία με Αγραβάνη για το Περιστέρι

Μετά το αρχικό 8-0 που «έτρεξαν» οι Πολωνοί στα πρώτα λεπτά, η ομάδα του Ηλία Ζούρου με εξαιρετική άμυνα προκάλεσε ασφυξία στον αντίπαλο και έτρεξε ένα εντυπωσιακό σερί 22-2 μέχρι το τέλος του πρώτου 10λεπτου!

Με τον Ξανθόπουλο και τον Χάτσερ να ελέγχουν τον ρυθμό, τον Γιάννη Αγραβάνη να κάνει μεγάλη εμφάνιση επιθετικά και τους Σκορδίλη – Μόουζες να κυριαρχούν στην ρακέτα η ελληνική ομάδα κυριάρχησε στο ματς.

Όσο κι αν προσπαθούσαν να ανεβάσουν την πίεση τους οι αντίπαλοι στην άμυνα, το Περιστέρι είχε τον τρόπο να φτάνει στο καλάθι με κάθε τρόπο και πολλές φορές στο ανοικτό γήπεδο.

Η τριάδα Σαλούστρου, Γκρέϊ και Μπλέικ έκανε σπουδαία δουλειά στην επίθεση και γι’ αυτό το Περιστέρι είχε τον πλήρη έλεγχο σε κάθε σημείο παρά την προσπάθεια των Πολωνών με σκληρές άμυνες να βρουν τρόπο να περάσουν μπροστά.

Ο Ζούρος με έμφαση στην άμυνα, καλές αποστάσεις στην επίθεση και ισορροπία στο παιχνίδι κοντά και μακριά από το καλάθι, κράτησε απόσταση ασφαλείας (41-33) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και, παρότι έφτασαν στο 30’ σε απόσταση αναπνοής οι παίκτες της Άνβιλ Βλότσλαβεκ (53-51), εκεί ο έμπειρος Χάτσερ και ο Γκρέι “αποκατέστησαν την τάξη”, χτίζοντας μια διαφορά ασφαλείας και δίνοντας τη νίκη στο Περιστέρι.

Την Κυριακή (15/9, 20:00) το Περιστέρι αναμετράται με την οικοδέσποινα του τουρνουά ομάδα του Μπρίντιζι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-10, 41-33, 53-51, 80-69

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Ζούρος): Μπλέικ 12, Ξανθόπουλος 2, Σκορδίλης 11, Αγραβάνης 15 (1 τριπ.), Σαλούστρος 10 (1 τριπ.), Γόντικας, Μόρισον 4, Χάτσερ 8 (1 τριπ.), Γκρέι 12 (4 τριπ.), Μόουζες 6 (1 τριπ.)