Ντουράντ, Τόμπσον λύγισαν τους Κλίπερς

Ο εκπληκτικός Κέβιν Ντουράντ (33π., 7ρ., 6ασ.), ο οποίος έβαλε μεγάλα σουτ όταν οι γηπεδούχοι έβαλαν δύσκολα στους πρωταθλητές, και ο Κλέι Τόμπσον με 32 πόντους, οι 27 εκ των οποίων στο πρώτο μέρος (!), ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές και κάλυψαν την κακή, επιθετικά, μέρα του Στέφεν Κάρι (12 πόντοι με 3/14 σουτ, αλλά 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα). Καθοριστικός ήταν και ο Ντρέιμοντ Γκριν με την άμυνα και τις πάσες του.

Οι Ουόριορς έκλεισαν ιδανικά το δίδυμο Λου Ουίλιαμς – Μόντρεζ Χάρελ (22 πόντοι συνολικά), ο Ντανίλο Γκαλινάρι ήταν και πάλι άστοχος (16 πόντοι με 5/20 σουτ) και δεν αρκούσαν για τους Κλίπερς ο εκπληκτικός Σάι Γκίλντιους – Αλεξάντερ (ρεκόρ καριέρας με 25 πόντους) και ο Πάτρικ Μπέβερλι (12π., 10ρ., 5α., 3κοψ!).

Οι πρωταθλητές με τον Τόμπσον να φτάνει τους 17 πόντους, προηγήθηκαν 22-32 στο δωδεκάλεπτο και το ημίχρονο έκλεισε στο 54-62. Οι Κλίπερς αντεπιτέθηκαν και πέρασαν με 82-77, πριν το 82-87 της τρίτης περιόδου. Οι Ουόριορς κράτησαν το προβάδισμα και έφτασαν στο +12 (101-113) , ενάμισι λεπτό πριν το φινάλε.