ΝΒΑ: Ασταμάτητοι οι Γουόριορς, νίκη με μεγάλη ανατροπή στο Κλίβελαντ – VIDEOS

Οι Γουόριορς πέρασαν με φοβερή ανατροπή από το Κλίβελαντ, 104-89. Ο Στεφ Κάρι πέτυχε 20 από τους 40 πόντους του στην τελευταία περίοδο, όταν και το Γκόλντεν Στέιτ ανέτρεψε διαφορά 13 πόντων και έκανε επί μέρους σκορ 36-8.

Ο ηγέτης των Γουόριορς είχε 9/16 τρίποντα (η 38η φορά στην καριέρα του που πετυχαίνει εννιά τρίποντα σε ένα ματς), 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν χωρίς τους Μόμπλεϊ, Σέξτον, Μάρκανεν και Οσμάν.

Οι ελλιπείς Σίξερς έκαναν την έκπληξη περνώντας με 103-89 από το Ντένβερ. Παρά τις απουσίες των Εμπίντ, Ταϊμπούλ, Γκριν και φυσικά τον Σίμονς, πήραν 22 πόντους από τον Ταϊρίς Μάξεϊ και άλλους 20 από τον Σεθ Κάρι. Ο Νίκολα Γιόκιτς είχε 30 πόντους, 10 ριμπάουντ και 7 ασίστ για τους Νάγκετς.

Οι Χιτ έφτασαν σε τέταρτη σερί, 112-97 επί των Γουίζαρντς, με τον Τζίμι Μπάτλερ να μετρά 32 πόντους και τον Τάιλερ Χίρο απόντα. Ο Μπράντλεϊ Μπιλ είχε 30 πόντους για τη Γουάσινγκτον που θα φιλοξενήσει το Σάββατο τη ρεβάνς.

Ο Ρούντι Γκέι ήταν καθοριστικός για τους Τζαζ στο ντεμπούτο του έχοντας 20 πόντους με 5/6 τρίποντα σε μόλις 18 λεπτά, στη νίκη επί των Ράπτορς με 119-103.

Στοπ στους Κλίπερς έβαλαν οι Γκρίζλις, με 120-108 και πρωταγωνιστή τον Τζα Μοράντ που είχε 28 πόντους.

Καρλ-Άντονι Τάουνς με 25 και Ντι Άντζελο Ράσελ με 22 πόντους οδήγησαν τους Τίμπεργουλβς στη νίκη με 115-90 επί των Σπερς, που έφτασαν τις τέσσερις σερί ήττες.