ΝΒΑ: Φοβεροί Χιτ μέσα στη Βοστώνη! Break και χωρίς τον Μπάτλερ! VIDEO

Παρά τον τραυματισμό του Τζίμι Μπάτλερ στο ημίχρονο του Game 3 των τελικών της ανατολικής περιφέρειας, οι Χιτ κατάφεραν να «σπάσουν» την έδρα των Σέλτικς και να επικρατήσουν των Σέλτικς με 109-103 μέσα στη Βοστώνη, κάνοντας το 2-1 στη σειρά των μεταξύ τους αγώνων.

Ο ηγέτης του Μαϊάμι υπέστη φλεγμονή στο γόνατο και αποχώρησε στα αποδυτήρια στο ημίχρονο, με τους ανθρώπους της ομάδας, να ενημερώνουν ότι ο Jimmy Buckets δεν θα επιστρέψει στο δεύτερο μέρος. Το ίδιο πρόβλημα είχε αντιμετωπίσει και στον πρώτο γύρο απουσιάζοντας από ένα ματς με τους Χοκς.

Το κενό κάλυψε επάξια ο Μπαμ Αντεμπάγιο που έκανε double-double με 31 πόντους, 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ ο Μαξ Στρους και Πι Τζέι Τάκερ πρόσθεσαν από 16 και 17 πόντους, αντίστοιχα. Έτσι η ομάδα με το καλύτερο ρεκόρ της Ανατολής υπερασπίστηκε τη διαφορά 21 πόντων που είχε από την πρώτη περίοδο (18-39).

Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» ήταν ο Τζέιλεν Μπράουν με 40 πόντους (και 9 ριμπάουντ), ενώ «διπλός» ήταν ο Αλ Χόρφορντ με 20 πόντους και 14 ριμπάουντ. Αντίθετα, πολύ μακριά από τα συνήθη στάνταρ του ήταν ο Τζέισον Τέιτουμ, που έμεινε στους 10 πόντους με 3/14 σουτ (1/7 τρίποντα) και 6 λάθη. Οι Σέλτικς δεν είχαν καθαρό μυαλό στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, όταν και μείωσαν στον πόντο, και έχασαν την ευκαιρία να κερδίσουν μέσα στην έδρα τους.

Το επόμενο παιχνίδι είναι ξημερώματα Τρίτης, ξανά στη Βοστώνη (στις 3:30 ώρα Ελλάδας).

Δωδεκάλεπτα: 18-39, 47-62, 72-87, 103-109