Ο άριστος, ο κακός κι ο κάκιστος…

Μια εβδομάδα βρίσκεται στη Λάρισα ο Στιβ Μπαρτ τζούνιορ, διάστημα που προφανώς τον βοήθησε να προσαρμοστεί και να μάθει καλά το παιχνίδι των συμπαικτών του. Χωρίς να κάνει “τρελές” προσπάθειες, κατάφερε να νικήσει κάθε προσωπικό αντίπαλο που του έριξε ο Γιαννάκης (και ο Κετσελίδης στο β’ μέρος, αφού ο “Δράκος” αποβλήθηκε στο ημίχρονο) και να οδηγήσει τη Λάρισα σε μια σημαντική νίκη. Ο Άρης έχει δικαιολογημένα παράπονα για τη διαιτησία των Πηλοΐδη, Μάνου, Μπήτη, ιδίως στα 38” όταν με σκορ 77-74 ο Μπελ δέχεται καθαρό φάουλ από τον Παπαντωνίου, δεν δίνεται και στην εξέλιξη δίνεται αντιαθλητικό υπέρ του ΓΣΛ, που ήταν επίσης καθαρό.

Οι γηπεδούχοι με πολύ καλή παρουσία των περιφερειακών τους (Μουράτος, Παπαντωνίου, Παπαμακάριος) προηγήθηκαν με 7-4 στο 3΄ και 9-6. Η αδύναμη περιφερειακή άμυνα του Άρη έφερε το 14-8 στο 5′ με τον Μουράτο, ενώ ο Άρης αναλωνόταν σε άστοχα τρίποντα. Ο Στιβ Μπαρτ Τζ. μπήκε στο 6΄, οι “πράσινοι” πήγαν στο 16-8 και με τον Κίλι στο 18-8. Ανέβασαν τη διαφορά στο 25-12, με τον Παπαντωνίου πρωταγωνιστή και απούσα την άμυνα των “κιτρινόμαυρων” στο 8΄. Με τρίποντο του Μπαρτ έγινε το 28-14 στα 30΄΄ για τους γηπεδούχους και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 30-17, με την άμυνα του Άρη να “πονοκεφαλιάζει” τον Π.Γιαννάκη.

Με το πρώτο τρίποντο για τον Άρη από τον Μποχωρίδη, στο 11΄, έγινε το 32-20, αλλά ο Σάφτενααρ απάντησε με τον ίδιο τρόπο…  Το 35-20 φαίνεται πως αφύπνισε λίγο τους “κιτρινόμαυρους”, που μείωσαν με τον Τσαιρέλη πρωταγωνιστή σε 35-27. Ο Ολλανδός σέντερ έκανε το 37-27 στο 16΄, ο Άρης μείωσε στο 41-34 με τον Τσαιρέλη και στο τέλος ο Πηλοίδης απέβαλλε τον Παναγιώτη Γιαννάκη μέσα σε εκνευρισμό από τους “κιτρινόμαυρους”, σε μια σκηνή που δεν έχει ξανασυμβεί στον “Δράκο” να αποβάλλεται 1” πριν τη λήξη του ημιχρόνου, το οποίο έληξε με 45-34.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μπαρτ ανέλαβε δράση και με τρίποντο και μετά με καλάθι και φάουλ έκανε το 51-36 με τον Αρη εκνευρισμένο από την αποβολή Γιαννάκη. Με τρίποντο του Παπαντωνίου ο ΓΣΛ – Φάρος προηγήθηκε με 54-40 έφτασε στο 54-40 στο 23΄ ενώ ο Βαβάτσικος με φόλοου και… φάουλ το 57-40 στο 24΄. Ο Μπαρτ ανέλαβε δράση, έκανε ό,τι ήθελε την άμυνα του Άρη και με πολύτιμο αρωγό τον Βαβάτσικο οι γηπεδούχοι κρατούσαν τη διαφορά στου 15-17 πόντους. Ο Μάρας όμως κατάφερε να μειώσει με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου σε 64-53.

Με τον Μπελ “ζεστό” και βελτίωση στην άμυνα στις πρώτες κατοχές, ο Άρης μείωσε σε 64-57 και σε 67-61. Ο Μπαρτ έδωσε μια “ανάσα” για το 69-63  στο 35΄ . Ο Τσαιρέλης με καλάθι έκανε το 69-65 και το 71-67, ενώ με βολές το 73-69 στο 38΄. Ο Αθηναίου έδωσε κι άλλες ελπίδες με τρίποντο για τους Θεσσαλονικείς, όμως ο Μπαρτ με βολές έκανε το 77-74 στο 1:19 για τη λήξη. Ο Αμερικανός κρατούσε “ζωντανή” την ομάδα του με βολές, ο Βαβάτσικος το ίδιο και οι Θεσσαλοί κράτησαν μέχρι τέλους τη νίκη με 81-76.

Τα Δεκάλεπτα: 30-17, 45-34, 64-53, 81-76