Ο Μπογκντάνοβιτς έσωσε τη Φενέρ! VIDEO

Ο Σέρβος γκαρντ ήταν και πρώτος σκόρερ με 15 πόντους, με τον συμπατριώτη του Κάλινιτς να είχε 13, ενώ πολύ καλή παρουσία είχε ο Κώστας Σλούκας, ο οποίος στην επανεμφάνισή του μετά τον τραυματισμό του, είχε 10 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Εξίσου καλός και ο Έκπε Ούντο με 9 πόντους και 15 ριμπάουντ. Από το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα οι Ράις και Κλαβέρ ήταν κορυφαίοι με 19 και 15 πόντους αντίστοιχα, με τον Βεζένκοφ να είχε 7 πόντους και τον Περπέρογλου 4.
Καλύτερο ξεκίνημα στην αναμέτρηση έκανε η Μπαρτσελόνα, με αποτέλεσμα να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη 15-11. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στη δεύτερη περίοδο και έτσι όχι μόνο διατηρούσαν το προβάδισμά τους, αλλά το έφτασαν ακόμη και στο +5 (24-29). Ωστόσο, στα τελευταία δύο λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, η Φενέρ έκανε την αντεπίθεσή της, μειώνοντας τη διαφορά στο ελάχιστο (30-31).
Με την ίδια φόρα μπήκε και στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Ομπράντοβιτς, όπου κάνοντας ένα επιμέρους σκορ 10-3, πήγε στο +7 (40-33). Όμως, από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Καταλανοί πάτησαν ξανά το… γκάζι και έτσι κατάφεραν να κλείσουν την περίοδο μπροστά (44-46). Μετά το αρχικό 6-0 (50-46), οι γηπεδούχοι… εξαφανίστηκαν, με την Μπαρτσελόνα να κάνει ένα 1-10 και να φτάνει στο +5 (51-56), περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Οι Τούρκοι ισοφάρισαν (56-56), αλλά ο Τόμιτς έβαλε ξανά μπροστά (56-58) τους φιλοξενούμενους στα 43’’. Ωστόσο, ο Μπογκντάνοβιτς έφερε το ματς στα ίσα και αφού ο Ράις αστόχησε στην τελευταία επίθεση, έμεινε το 58-58 και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στην παράταση.
Ο Μπογκντάνοβιτς, με τα μεγάλα του σουτ, έπαιζε σχεδόν… μόνος του την Μπαρτσελόνα στο έξτρα πεντάλεπτο, διατηρώντας μπροστά τη Φενέρ (67-65), η οποία πήρε τη νίκη με το τελικό 68-65!
Τα δεκάλεπτα: 11-15, 30-31, 44-46, 56-56 κ.α., 68-65 παρ.