Ο Χάρντεν κράτησε ζωντανούς τους Ρόκετς (VIDEO)

Ο Τζέιμς Χάρντεν είχε 41 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ 30 πόντους με 7/14 τρίποντα πρόσθεσε ο εξαιρετικός Έρικ Γκόρντον. Ο Κρις Πολ άγγιξε το τριπλ νταμπλ (14π., 8ρ., 7ασ.), ο Κλιντ Καπέλα έκανε νταμπλ νταμπλ (14π., 11ρ.) και πολύτιμες λύσεις έδωσε από τον πάγκο ο Ιμάν Σάμπερτ 10π. με 3/5τρ.).

Στον αντίποδα, ο Κέβιν Ντουράντ είχε 45 πόντους με 6/10 τρίποντα και 6 ασίστ, ο Ντρέιμοντ Γκριν έκανε ακόμα ένα τριπλ νταμπλ με 16 πόντους, 11 ριμπάουντ 10 ασίστ, ενώ άστοχοι ήταν οι Στέφεν Κάρι (17π. με 7/23 σουτ) και Κλέι Τόμπσον (16π. με 6/16 σουτ). Ο Αντρέ Ιγκουοντάλα συνέχισε τις πολύ καλές εμφανίσεις του στα πλέι οφ, ως βασικός, με 16 πόντους και 3 τάπες.

Οι πρωταθλητές έκαναν την αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο και με τρίποντο του Ιγκουοντάλα πέρασαν 110-112 στα 45.9’’ πριν από το τέλος. Ο Τζέιμς Χάρντεν με βολές ισοφάρισε στα 38.7’’ και στα 19’’ ο Κέβιν Ντουράντ αστόχησε, με αποτέλεσμα το ματς να πάει στην παράταση. Εκεί, ο Χάρντεν με τρίποντο στα 49’’ πριν από το τέλος έγραψε το 124-118 και με καλάθι στα 26.1’’ το 126-121, οδηγώντας τους Ρόκετς στη νίκη.

Τα δωδεκάλεπτα: 25-26, 58-49, 91-84, 112-112 (κ.δ.), 126-121