O Μαρκίνιος έβαλε σε περιπέτειες την Ισπανία (vid)

Η Βραζιλία μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 13-18 στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι Ισπανοί αντέδρασαν στη δεύτερη περίοδο και μείωσαν τη διαφορά σε 31-34 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Βραζιλία μπήκε όπως ξεκίνησε τον αγώνα και έφτασε τη διαφορά στο +8 (45-53). Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν συγκλονιστικό. Οι Ισπανοί επέστρεψαν στο παιχνίδι και τα τελευταία λεπτά εξελίχθηκαν σε «θρίλερ». Ο Γιουλ με δίποντο στο 38΄ ισοφάρισε και με 2/2 βολές λίγο αργότερα, έκανε το 65-63. Ο Νενέ με 1/2 βολές μείωσε σε 65-64. Ο Πάου Γκασόλ έκανε 0/2 βολές και ο Μαρκίνιος με φόλοου έκανε το 65-66. Στα 5.5 δευτερόλεπτα ο Γιουλ υπό πίεση έκανε αίρμπολ, με την Βραζιλία να πετυχαίνει την πρώτη της νίκη στου Ολυμπιακούς Αγώνες και την Ισπανία να οδηγείτε στο 0-2 και να κινδυνεύει με αποκλεισμό.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 31-34, 45-53, 65-66