Ο Παναθηναϊκός λύγισε την ΑΕΚ

Κορυφαίοι για το «τριφύλλι» οι Παπαγιάννης (18 πόντοι, 13 ριμπάουντ), Μήτογλου (17 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Νέντοβιτς (19 πόντοι).

Από την άλλη, για τον ελλιπέστατο (σ.σ. απουσίασαν Ζήσης, Σλότερ και Κατσίβελης) «Δικέφαλο» διακρίθηκαν οι Μορέιρα (21 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Ματσιούλις (11 πόντοι, 6 ριμπάουντ).

Το ματς

Οι δύο ομάδες είχαν καλό ρυθμό επιθετικά στα πρώτα λεπτά, με τον Νέντοβιτς να «πυροβολεί» και να φέρνει τον Παναθηναϊκό στο +7 (13-6 στο 4’). Από την άλλη, η ΑΕΚ βρήκε λύσεις στο πρόσωπο του Μορέιρα και πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (17-16 στο 7’).

Με τους ψηλούς του «τριφυλλιού» (Παπαγιάννη και Μήτογλου) να συνεισφέρουν και να κυριαρχούν κάτω από τις δύο ρακέτες, κυρίως στον τομέα των ριμπάουντ, οι τυπικά γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με «αέρα» 6 πόντων (24-18).

Στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου, η Ένωση ήλεγξε απόλυτα το ρυθμό και με μπροστάρη τον Κίνγκσλεϊ, ανέτρεψε πλήρως την κατάσταση και με σερί 11-0 ξέφυγε με +5 (24-29 στο 13’), παρότι είχε καθηλωμένο στον πάγκο τον Λάνγκφορντ με 2 φάουλ.

Από ‘κει και πέρα, οι «πράσινοι» βελτίωσαν την αμυντική συμπεριφορά τους και γύρισαν το μομέντουμ. Με δικό του σερί 10-0, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε από το -3 (31-34) στο +7 (41-34 στο 18’). Το φινάλε του πρώτου μέρους βρήκε την ομάδα του Χαραλαμπίδη να έχει προβάδισμα 6 πόντων (43-37).

Στην 3η περίοδο, οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε καταιγισμό τριπόντων, κάτι που ευνόησε τους τυπικά φιλοξενούμενους. Με 5/5 εύστοχα σουτ έξω από τα 6,75μ., οι παίκτες του Παπαθεοδώρου πέρασαν μπροστά στο σκορ (57-58 στο 26’).

Παρ’ όλα αυτά, το «τριφύλλι» έσφιξε αμυντικά και με πλουραλισμό στο σκοράρισμα, έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο στο +5 (67-62).

Με τον Λάνγκφορντ να επιστρέφει ξεκούραστος και… φρέσκος, η ΑΕΚ πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (69-67 στο 32’) χάρη στον επιθετικό οίστρο του Αμερικανού γκαρντ.

Σε εκείνο το σημείο όμως επήλθε… βραχυκύκλωμα στους «κιτρινόμαυρους» και οι παίκτες του Παναθηναϊκού έτρεξαν σερί 9-0, που τους έφερε για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (78-67 στο 36’).

Εντούτοις, το μπλακάουτ «μεταφέρθηκε» στην αντίπερα όχθη, με τους «πράσινους» να χαλαρώνουν υπερβολικά, κάτι που επέτρεψε στην Ένωση να παραμείνει ζωντανή (78-75 στο 39’).

Το τελευταίο λεπτό ήταν συγκλονιστικό, με τις δύο ομάδες να έχουν… ρεσιτάλ άστοχων προσπαθειών. Το μόνο που άλλαξε ήταν οι 2/4 βολές από τους γηπεδούχους, που εκμεταλλεύτηκαν τα διαδοχικά άστοχα σουτ από την πλευρά της ΑΕΚ κι έφτασαν στο τελικό 80-75.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 43-37, 67-62, 80-75.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Χαραλαμπίδης): Παπαγιάννης 18 (8/10 δίποντα, 2/2 βολές, 13 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 3 (0/6 σουτ, 3/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 19 (3/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 λάθη), Μήτογλου 17 (2/2 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 9 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη), Μακ, Μποχωρίδης 5 (1), Όγκαστ, Κασελάκης 7 (1), Καλαϊτζάκης, Γουάιτ, Μπεντίλ 2.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 21 (7/17 δίποντα, 7/10 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Λάνγκφορντ 14 (5/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/3 βολές, 5 ασίστ), Χρυσικόπουλος 3 (1), Γκίκας 12 (2/7 τρίποντα), Ρογκαβόπουλος, Ματσιούλις 11 (3/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 4 (4 ασίστ), Μωραΐτης (0/6 σουτ, 4 ασίστ), Λοτζέσκι 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μόουζες 5.

Πηγή: sport-fm.gr