Ο ΠΑΟ τους βαθμούς, το Λαύριο τα… μπράβο!

Το… ματς της χρονιάς στο ΟΑΚΑ! Ο φανερά κουρασμένος Παναθηναϊκός Superfoods κατάφερε να «λυγίσει» το καλοστημένο και εντυπωσιακό Λαύριο και να κάνει το 13/13 στην Stoiximan.gr Basket League. Οι φιλοξενούμενοι κυνήγησαν τη νίκη και την έκπληξη του πρωταθλήματος, αλλά δεν έφτασαν σε αυτή στη δεύτερη παράταση και πήγαν στο 9-4 στην ελληνική λίγκα.

Ο Νίκος Παππάς (24π.) και ο Νικ Καλάθης (21π., 10ασ.) έκαναν τη δουλειά για το σύνολο του Τσάβι Πασκουάλ, ενώ και ο Τζέιμς Γκιστ ήταν καθοριστικός στο φινάλε (11π., 13ρ.). Να σημειώσουμε πως ο Καταλανός τεχνικός «αναγκάστηκε» να χρησιμοποιήσει για μεγάλο διάστημα τους βασικούς του παίκτες, αφού η «πράσινη» second unit δεν μπορούσε να δώσει σιγουριά και αξιόπιστες λύσεις. Από τους θεαματικούς φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο… εξωγήινος Μακένζι Μουρ (30π., 4ρ., 7ασ.), που δικαιούται το βραβείο του MVP του Α’ Γύρου του πρωταθλήματος. Ακολουθούν για τους νταμπλούχους Ελλάδας τα εντός έδρας παιχνίδια με Ζαλγκίρις (25/1) και Ολυμπιακό (29/1) για την Stoiximan.gr Basket League και την Euroleague.

Το ματς είχε υψηλό ρυθμό από νωρίς και ο Νικ Καλάθης ξεκίνησε «ζεστός» έχοντας 10 πόντους και 2 ασίστ στο 4′ (15-10). Το σύνολο Χρήστου Σερέλη με 4/6 τρίποντα στο 6′ πέρασε μπροστά (17-19) και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 50 πόντους από τις δύο ομάδες (27-23). Οι «πράσινοι» στο 10′ είχαν 4/10 βολές.  Με τον Νίκο Παππά και τον Κέι Σι Ρίβερς να βάζουν από 11π. ο καθένας, το «τριφύλλι»… άγγιξε διψήφιες διαφορές στη δεύτερη περίοδο (47-38 στο 16′), αλλά οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν λύσεις και να «πυροβολούν» έξω από τα 6,75μ. (9/18 3π. στο ημίχρονο). Έτσι, ο πίνακας του σκορ έγραφε 57-50 στο 20′, σε ένα ματς με σκορ και θέαμα. Ο Τσάβι Πασκουάλ, φυσικά, είχε παράπονα για την αμυντική λειτουργία της ομάδας του.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης το σκηνικό δεν άλλαξε, με τον Παναθηναϊκό Superfoods να προσπαθεί να επιβάλει τον ρυθμό του και το Λαύριο να μην αφήνει τη διαφορά να ξεφύγει σε διψήφιο (67-60 στο 25′). Η «πράσινη» επιμονή, όμως και ένα κάρφωμα του Θανάση Αντετοκούνμπο πήγαν τους γηπεδούχους για πρώτη φορά στο +10 (73-63 στο 27′). Το παιχνίδι έγερνε προς τους γηπεδούχους, αλλά με ένα 11-4 επιμέρους σκορ του «μαχητικού» Λαυρίου στο τελευταίο τρίλεπτο η τρίτη περίοδος «έκλεισε» με τη διαφορά στους τρεις πόντους (77-74 στο 30′).

Ο Ίαν Βουγιούκας σε εκείνο το σημείο «βγήκε μπροστά», ο Πασκουάλ του… ακούμπησε πολλές μπάλες και οι «πράσινοι» πήγαν ξανά στο +9 (83-74 στο 32′ με 10π. του Έλληνα σέντερ). Το γρήγορο 10-2 της τέταρτης περιόδου έδωσε στο «τριφύλλι» την μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι (87-76 και +11 στο 33′). Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και εκμεταλλευόμενοι τις «υψηλές πτήσεις» των Ντορόν Λαμπ – Μακένζι Μουρ – Τόνι Μέιερ επέστρεψαν ξανά στον αγώνα για τα… καλά (95-95 στο 38′ με 10-0 σερί). Οι 2/2 βολές του Παππά «έγραψαν» το 97-95 στο 39′. Έπειτα, ο Γκιστ έκοψε τον Μουρ, ο οποίος στη συνέχεια έκανε και λάθος (πάτησε γραμμή). Ο Σίνγκλετον αστόχησε σε προσπάθεια για δύο και ο Ουίγκινς έκανε νέο λάθος, με τους διαιτητές να του καταλογίζουν βήματα και τους ανθρώπους του Λαυρίου να διαμαρτύρονται έξαλλα. Ο Παππάς έβαλε 1/2β., αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τρίποντο του Ουίγκινς, 7” πριν την λήξη (98-98). Ο ίδιος έπαιξε τρομερή άμυνα στον Παππά και το 98-98 έστειλε τις δύο ομάδες στην παράταση!

Το «θρίλερ» συνεχίστηκε και στην παράταση, με το Λαύριο να παίρνει μικρά προβαδίσμα (100-104 στο 42′). Ο Καλάθης ευστόχησε σε δίποντο, αλλά ο Γκρέι μετά το λάθος του Παππά έβαλε γκολ – φάουλ για το +5 (102-107 στο 43′). Ο Καλάθης έβαλε 1/2 βολές, πήρε επιθετικό ριμπάουντ και έκανε ξανά 1/2 (104-107). Ο Γκρέι βρήκε σίδερο έξω από τα 6,75μ. και ο Σίνγκλετον ισοφάρισε σε 107-107, 70” πριν από το τέλος της παράτασης. Η παρατεταμένη αστοχία των δύο ομάδων στο τελευταίο λεπτό και το χαμένο buzzer beater του Καλάθη οδήγησαν το παιχνίδι σε δεύτερο παράταση (107-107 στο 45′).

Οι «πράσινοι» πήραν με τη σειρά τους μικρά προβαδίσματα στη δεύτερη παράταση, ποντάροντας πολλά στον ανεβασμένο Τζέιμς Γκιστ, αλλά ο Μουρ σκόραρε και οργάνωνε, για να κρατήσει… ζωνταντό το Λαύριο (115-113 στο 49′). Ο Γκρέι έχασε τρίποντο, αλλά ο Παππάς ευστόχησε για τρεις και ο Παναθηναϊκός Superfoods πήγε στο +5 (118-113). Ο τρομερός Μουρ κατέβασε ξανά τη διαφορά στους 2π. (118-116), ο Ρίβερς έβαλε 1/2 βολές, αλλά μάζεψε στη συνέχεια το ριμπάουντ του αγώνα και «κλείδωσε» τη νίκη των γηπεδούχων (120-118).

Τα Δεκάλεπτα: 27-23, 57-50, 77-74, 98-98
Οι Παρατάσεις: 107-107, 120-118