Ο ΠΑΟΚ στο φετινό BCL, αριθμοί και ρεκόρ

Την περίοδο 2013-14 και πάλι ο ΠΑΟΚ δεν προχώρησε από την 1η φάση των ομίλων του Γιούροκαπ, αλλά είχε ισοσκελισμένο ρεκόρ νικών ηττών. Από την επόμενη περίοδο ο Δικέφαλος πάντα προχωρούσε στην 2η φάση… Τόκανε για πέντε σερί χρόνια.

Πάντως ο Δικέφαλος θα μπορούσε να είχε μια δύο νίκες παραπάνω, αφού ηττήθηκε στο Μπρίντιζι με ένα τρίποντο στο τέλος, στο Ντιζόν με τρία σερί τρίποντα στο τέλος, ενώ έχασε άλλα 3 ματς με διαφορές από 9 πόντους και κάτω.

Φέτος σε αυτό το 5-9 η ομάδα με 81.6 πόντους ανά αγώνα ήταν 12η μεταξύ των συμμετεχόντων στην φάση των ομίλων, ενώ με άμυνα 84.1 πόντων  ήταν η 4η χειρότερη ομάδα στο ΒCL.

Από και και πέρα…

-Ο ΠΑΟΚ ήταν 27ος σε ποσοστό διπόντων (49.7%), 19ος σε εύστοχα (20.3) και 11ος σε προσπάθειες (40.8).

-Ο Δικέφαλος ήταν 3ος σε ποσοστά τριπόντων (38.7%), 10ος σε εύστοχα (9.1) και 25ος σε προσπάθειες (23.6).

-Ο ΠΑΟΚ ήταν 10ος σε κερδισμένες βολές με 19.2 ανά αγώνα, ενώ…

-Η ομάδα ήταν 16η σε ριμπάουντ (35.7), 25η σε ασίστ (15.4), 9η σε λιγότερα λάθη (12.3) και 20η σε κλεψίματα (7)

Σε ατομικό επίπεδο ο Σμιθ (17.4π, 6.5/14.2σ), ο Μπεστ (10.9π, 3.8/7.2σ, 3.2ρ), ο Ουίγκινς (10.8π, 4.2/6.8δ, 5.6ρ, 1.8κλ) και ο Λιούις (11.7π, 3.9/9.6σ, 4.4ασ) ήταν αυτοί που ξεχώρισαν, ενώ από τους Έλληνες ένα βήμα πιο μπροστά ήταν ο Σαρικόπουλος (6.1π, 2.5/4δ, 5.4ρ, 1.5ασ).

Και σε ρεκόρ; Ο Σμιθ δύο φορές έφτασε τους 31 πόντους, ο Ουίγκινς εντός έδρας με τη Νεπτούνας έκανε νταμπλ φίγκιουρ (17π, 10ρ) και στην Πόλη είχε 25 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 κλεψίματα, νταμπλ φίγκιουρ είχε στο τελευταίο ματς και ο Σαρικόπουλος (10π, 11ρ), ενώ στο ματς με την Φάλκο στην Ουγγαρία Σμιθ και Λιούις είχαν μαζί 6/25 σουτ.

Σε ομαδικό επίπεδο ο ΠΑΟΚ είχε 26/70 σουτ με τη Νεπτούνας στο “Παλατάκι”, 36/60 σουτ με την Σαραγόσα εντός έδρας, 16/28 τρίποντα στη Βόννη, 45 ριμπάουντ στη Κλαϊπέντα…

Και οι αντίπαλοι; Η Νεπτούνας στρο “Παλατάκι” προηγήθηκε 11-32 στο 10λεπτο, η Μπον είχε στην Γερμανία 23/34 δίποντα, η Μπεσίκτας στην Πόλη 16/26 δίποντα και 17/31 τρίποντα, η Μπρίντιζι στην Ιταλία εκτέλεσε 25 βολε΄ςσ το 2ο ημίχρονο, η Σαραγόσα στην Ισπανία επιχείρησε 35 τρίποντα, ενώ κορυφαίος αντίπαλος σκόρερ στην διαδικασία των 14 αυτών αγώνων ήταν ο Μακίσικ με τους 24 πόντους στο παιχνίδι στην Πόλη.