Ο Προμηθέας πήρε το «θρίλερ» από τον Ηρακλή (70-72)

Ο αγώνας κρίθηκε σε μία κλωστή και οι Κασελάκης, Κατσίβελης «σκότωσαν» στο τέλος τον Ηρακλή, ο οποίος προηγήθηκε με 70-68 αλλά ήταν άστοχος στις τελευταίες δύο επιθέσεις του. Η απόδοση του Χάνλαν (23π.) και του Ζάρα (14) δεν ήταν αρκετή για τους γηπεδούχους, ενώ ο Αγραβάνης είχε 18 πόντους για τους Αχαιούς.

Χάνλαν και Καββαδάς έκαναν το 5-2. Ο Έλληνας σέντερ σκόραρε μέσα στη ρακέτα και ο Ηρακλής προηγήθηκε με 9-4. Λίποβι και Ρόμπινσον έφεραν το ματς στα ίσια (11-11). Ντέιβις και Χάνλαν κράτησαν τον Ηρακλή μπροστά (19-15) και το δεκάλεπτο έληξε στο 23-21.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στη δεύτερη περίοδο. Το τρίποντο του Ζάσρα έκανε το 32-30, όμως ο Προμηθέας έκανε το ξέσπασμά του και πέρασε με 35-39 με Αγραβάνη (2) και Μπαμ (1) να σκοράρουν τρία τρίποντα. Ο Ζάρας με το τέταρτο τρίποντό του έκανε το 39-40 του ημιχρόνου.

Σούλερ και Χάνλαν έκαναν το 44-40, αλλά Κασελάκης (2) και Αγραβάνης (1) με τρία τρίποντα έβαλαν τους Αχαιούς μπροστά με 46-49. Φίλερ και Αγραβάνης έκαναν το 46-54 για το επιμέρους 2-14 των φιλοξενούμενων. Ο Τέπιτς με τρίποντο μείωσε σε 51-55, σκορ με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Χάνλαν μείωσε σε 54-55 και ο ίδιος με τον Ζάρα κράτησαν τον Ηρακλή (58-59). Ο Μπαμπ με τρίποντο έκανε το 58-62, όμως Τέπιτς και Χάνλαν έφεραν το ματς στα ίσια (62-62) και ο Οκερέαφορ έκανε το 64-62. Ο Ρόμπινσον με 4 πόντους έγραψε το 64-66. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 68-68 και ο Χάνλαν έκανε το 70-68. Ο Κατσίβελης έκανε το 70-72 και στα 29’’ ο Οκερέαφορ αστόχησε. Ο Μπαμπ τον μιμήθηκε, αλλά οι φιλοξενούμενοι πήραν το επιθετικό ριμπάουντ και ο Ηρακλής δεν πρόλαβε να κάνει φάουλ, με αποτέλεσμα να κρατήσει τη νίκη ο Προμηθέας.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 39-40, 51-55, 70-72.