Ο Σάιμπερτ έφερε το… happy end!

Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη προηγούνταν σταθερά στο πρώτο ημίχρονο, στην τρίτη περίοδο έγινε το ματς ντέρμπι, όμως στην τέταρτη περίοδο ένα 8-0 σερί, με πρωταγωνιστή τον Σάιμπερτ, έφερε το ροζ φύλλο στον «Δικέφαλο».

Κορυφαίοι των νικητώνήταν οι Σάιμπερτ με 21 και ΜακΦάντεν με 16 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Γκρέι και Νίξον με 17 πόντους.

Το πρώτο ημίχρονο
Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με Μιλιένοβιτς, Σάιμπερτ, Πέινερς, Μαργαρίτη και Κλάντον, άλλα άφησε το Λαύριο από νωρίς να βρει ρυθμό με τον Γκρέι για το 4-12. Η είσοδος του Τσόχλα, έδωσε επιθετικές επιλογές και με καλάθι του Κλάντον, ο ΠΑΟΚ έκανε το 14-14. Το Λαύριο εκεί, έκανε ένα σερί 0-7 με Μπολντς και Γκρέι και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +6 (17-23) βάζοντας και τον Νίξον στο παιχνίδι.
Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν παρά την κακή τους άμυνα, να βρίσκουν λύσεις έξω από τα 6.75 και πήγαν για πρώτη φορά τη διαφορά στους 9 πόντους για το 21-30. Ο ΠΑΟΚ άρχισε να αντιδράει, μείωσε με τρίποντο του Πέινερς σε 24-30 και σε καθαρό φάουλ πάνω στον ΜακΦάντεν, ο Μάνος έδωσε… τεχνική ποινή στον Μαρκόπουλο, αφού είχαν προηγηθεί και άλλα λάθος σφυρίγματα κατά του ΠΑΟΚ και διαμαρτυρίες για τον ίδιο διαιτητή. Ο Τέλης Ζουρνατσίδης δε σταμάτησε να διαμαρτύρεται, ο Μάνος τον απέβαλλε κι έτσι το μομέντουμ γύρισε πάλι για το Λαύριο. Σε εκείνο το σημείο, ο ΠΑΟΚ έχασε την ψυχραιμία του, πήγε σε βιαστικές επιλογές και με τρίποντο του… Περράκη, το Λαύριο πήγε στο 24-36. Σε εκείνο το σημείο, ο Μαρκόπουλος χαμήλωσε το σχήμα με τον Χρυσικόπουλο και τον Μαργαρίτη ζευγάρι ψηλών, με τον ΠΑΟΚ να παίζει επιτέλους άμυνα και με Τσόχλα, Σάιμπερτ και ΜακΦάντεν, έκανε ένα σερί 10-0 για το 34-36 και το 36-38 του ημιχρόνου.
Στο πρώτο μέρος, το Λαύριο βρήκε ρυθμό από τα τρίποντα (5/12) ενώ πήρε 6 επιθετικά ριμπάουντ, από τα 18 που είχε συνολικά, με τον ΠΑΟΚ να έχει 17. Οι παίκτες του Μαρκόπουλου ήταν και πάλι άστοχοι (8/19 δίποντα, 3/10 τρίποντα), έχοντας 8 ασίστ για 9 λάθη με το Λαύριο να έχει 5 για 9 στην ίδια αντιστοιχία. Νίξον με 9 και Γκρέι με 8 ήταν οι πρώτοι σκόρερ, ενώ για τον ΠΑΟΚ, 7 είχε ο Μαργαρίτης και από 6, Τσόχλας και ΜακΦάντεν.

Μέτρησε η εμπειρία του ΠΑΟΚ
Το δεύτερο ημίχρονο
Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε και πάλι άσχημα στο δεύτερο ημίχρονο, με το Λαύριο να έχει τις λύσεις με τον Γκρέι, ενώ με καλάθι του Χάμιλτον πήγε ξανά στο +8 (39-47). Οι παίκτες του Μαρκόπουλου, αντέδρασαν έκαναν έναν 7-0 για το 46-47 με Σάιμπερτ, ΜακΦάντεν και Κλάντον και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο παιχνίδι, με τις δύο βολές του Μαργαρίτη για το 52-50. Οι δύο ομάδες στη συνέχεια, συμβάδιζαν στο σκορ, μέχρι να αναλάβει και πάλι ο… Μάνος που «φόρτωσε» με φάουλ την άμυνα του ΠΑΟΚ, εκνεύρισε ξανά τους πάντες και η τρίτη περίοδος έκλεισε με το σκορ στο 62-63 υπέρ του Λαυρίου, με τον Κλάντον να δίνει λύσεις μέσα από επιθετικά ριμπάουντ.
Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ανέλαβε ο Σάιμπερτ, ο οποίος με οκτώ συνεχόμενους πόντους έκανε το 73-68 για τον ΠΑΟΚ. Το Λαύριο, βρήκε απαντήσεις με τρίποντο από τον… Περράκη και καλάθι του Νίξον για το 73-73. Ο Σάιμπερτ έβαλε κι άλλο τρίποντο, ο ΜακΦάντεν συνέχισε να τιμωρεί την τραγική άμυνα του Λαυρίου στο πικ εν ρολ και μετά από ένα τυχερό καλάθι του Κλάντον, ο ΠΑΟΚ πήγε στο +8 (81-73). Κάπου εκεί, ο Σερέλης άλλαξε την άμυνα του, κάνοντας αλλαγές σε όλα σκριν και παρότι ο ΠΑΟΚ είχε πολλά μις ματς δε μπορούσε να το εκμεταλλευτεί…. Οι επιθέσεις ήταν κακές, ο Νίξον έβαλε τέσσερις πόντους για να μειώσει σε 81-77 και 2μιση λεπτά πριν το τέλος, ο Μαρκόπουλος πήρε τάιμ άουτ.
Ο Κλάντον από το αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισε, έβαλε τη μία από τις τέσσερις βολές (και στη μία έκανε… έρμπολ) για το 82-77, ενώ στην επόμενη επίθεση, το Λαύριο βρήκε ένα πολύ τυχερό καλάθι από τον Εβανς για το 82-79. Μετά την άστοχη επίθεση του ΠΑΟΚ, ο Εβανς με τον ΜακΦάντεν πάλεψαν για το ριμπάουντ, με τον ψηλό του Λαυρίου, να βάζει το χέρι του στη μπάλα μεν, αλλά να αγκαλιάζει τον γκαρντ του ΠΑΟΚ, δε. Ο Μάνος, πάλι δεν είδε φάουλ, αλλά στον αιφνιδιασμό του Λαυρίου, ο Μαργαρίτης έκανε την τάπα στον Γκρέι. Στη συνέχεια, ο Μπολντς κέρδισε το φάουλ, αλλά έβαλε τη μία από τις δύο βολές (82-80) και στην επίθεση του ΠΑΟΚ ανέλαβε ο ΜακΦάντεν. Μένοντας με τον Εβανς μετά τον πικ εν ρολ, «διάβασε» καλά τη φάση, πήγε στα πόδια τον ψηλό του Λαυρίου και έβαλε το δίποντο για το 84-80 με 28 δευτερόλεπτα να απομένουν. Ο Γκρέι αστόχησε στο τρίποντο, ο Πέινερς πήρε το ριμπάουντ και το φάουλ για βάλει 1/2 βολές (85-80) ενώ το Λαύριο αστόχησε ξανά κι έτσι το σκορ έμεινε στο 85-80.
Ο Σάιμπερτ με 21 πόντους ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα, βάζοντας τους 16 από αυτούς στο δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο είχε 3/5 τρίποντα (4/8 συνολικά), ενώ είχε και 5/6 βολές και 2/5 δίποντα. Ο ΜακΦάντεν που έπαιζε και πάλι ως πλέι μέικερ στο δεύτερο ημίχρονο, είχε 16 πόντους, παρά τα 1/8 τρίποντα, (4/6 δίποντα, 5/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο) ενώ ο Κλάντον τελείωσε με 15 πόντους (τους 12 στο δεύτερο ημίχρονο) και 11 ριμπάουντ, με τα 6 από αυτά να είναι επιθετικά. Βέβαια, ο Αμερικανός ήταν και πάλι άστοχος με 6/12 δίποντα και το κάκιστο 3/9 βολές. Οι τρεις τους, όμως, ήταν αυτοί που οδήγησαν τον ΠΑΟΚ στη νίκη στο δεύτερο ημίχρονο…
Ο ΠΑΟΚ ήταν και πάλι άστοχος, με 20/40 δίποντα και 21/33 βολές, ενώ είχε και 8/24 τρίποντα. Είχε 37 ριμπάουντ (τα 12 επιθετικά) έναντι 33 του Λαυρίου, 14 ασίστ για 16 λάθη, ενώ το Λαύριο είχε 12 ασίστ για 14 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι πάντως, παρότι μέχρι ένα σημείο του αγώνα, ήταν αρκετά εύστοχοι, τελείωσαν το παιχνίδι με 17/37 δίποντα, 9/24 τρίποντα και 19/23 βολές, έχοντας τον Νίξον και τον Γκρέι με 17 πόντους έκαστος, για πρώτους σκόρερ.
Η ουσία για τον ΠΑΟΚ είναι ότι πήρε αυτό που ήθελε, έστω και δύσκολα, απέναντι σε ένα Λαύριο που πάλεψε πολύ καθώς δεν είχε να χάσει τίποτα και απέναντι σε έναν Μάνο, που έκανε μια πραγματικά πολύ κακή διαιτησία.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-23, 36-38, 62-63, 85-80
ΠΑΟΚ (Σ. Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος 6, Κόνιαρης, Τσόχλας 6, Μαργαρίτης 9 (1), ΜακΦάντεν 16 (1), Μιλιένοβιτς, Γλυνιαδάκης, Σάιμπερτ 21 (4), Πέινερς 12 (2), Κλάντον 15
Λαύριο (Χ. Σερέλης): Νίξον 17 (1), Χάμιλτον 4, Πάντερ 7 (1), Εβανς 8, Γκρέι 17 (3), Στεφανίδης 6 (2), Αθανασούλας 4, Περράκης 6 (2), Γιαννακόπουλος 1, Κακλαμανάκης 3, Μπολντς 7