Ο Σλούκας «εκτέλεσε» τη Μακάμπι!

Ο Έλληνας γκαρντ και πάλι «μίλησε» στο τέλος, με το νικητήριο σουτ, αλλά και συνολικά 7 πόντους όταν η Μακάμπι γύρισε το ματς στα τελευταία λεπτά. Συνολικά είχε 22 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Η ομάδα Του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς ήταν ήδη πρώτη στη ρέγκιουλαρ σίζον, ενώ αυτή του Γιάννη Σφαιρόπουλου αποκλείστηκε από χθες από τα πλέι οφ, μετά τα αποτελέσματα της Πέμπτης. Αυτό αναιρεί την εξαιρετική πορεία των Ισραηλινών από τη μέρα που ανέλαβε ο Έλληνας κόουτς, και δεν τους εμπόδισε να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα μετά το 41-41 του ημιχρόνου. Η Μακάμπι προηγήθηκε με 51-59 στο 30’, αλλά εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση των Τούρκων.

Με ένα επιμέρους 19-4, η Φενέρ πέρασε με 70-63 και φάνηκε να «καθαρίζει» το ματς. Όμως η Μακάμπι με μπροστάρηδες τον Μπλακ και τον ΝτιΜπαρτολομέο, πέρασαν με 70-71. Ο Σλούκας έκανε το 72-71, ο Μπλακ απάντησε (72-73), αλλά πάλι ο Έλληνας γκαρντ έβαλε την ομάδα του μπροστά με 74-73, στο 39’. Ο’ Μπράιαντ και Μελί έβαλαν από μία βολή (75-74), ο Πάργκο με 1/2 ισοφάρισε, αλλά ο Σλούκας «μίλησε» τελευταίος.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 41-41, 51-59, 78-75.