Οι αντίπαλοί μας στο… Basketball Champions League

Γιουβέντους, Ρόζα Ράντομ, Καρσίγιακα, Τέλεκομ Μπον, Ρίζεν Λούντβιχσμπουργκ, Εστουδιάντες, Κάπο ντ’ Ορλάντο και Ναντέρ ακολουθούν ΑΕΚ, Άρη και ΠΑΟΚ στο κυρίως “πιάτο” της διοργάνωσης.

Οι χθεσινοί αγώνες

Γιουβέντους Ούτενα-Λουκόιλ Ακαντέμικ 86-79

Η Γιουβέντους Ούτενα αυτή τη φορά φρόντισε να πάρει από νωρίς τα ηνία της αναμέτρησης κάτι που φαίνεται και από 26-14 της πρώτης περιόδου. Κυριάρχησε στο πρώτο μισό με την Λουκόιλ να προσπαθεί για την αντεπίθεσή της στην τρίτη περίοδο, μειώνοντας στο 46-43 (27’) με τους Άιρλαντ – Κλάντον (ναι τον Κιθ Κλάντον που πέρυσι γνωρίσαμε στον ΠΑΟΚ) να «μονομαχούν» στο παρκέ, όντας οι πρωταγωνιστές των δύο ομάδων. Για την ιστορία να πούμε κάπου εδώ και πως και οι δύο άφησαν το παρκέ με double double: 21 πόντους, 10 ασίστ ο Άιρλαντ, 16 πόντους, 10 ριμπάουντ ο Κλάντον.

Τις λύσεις για να απομακρυνθούν και πάλι οι Λιθουανοί πάντως, τις βρήκαν από τα 6μ75 πάντως με τους Σάμενας και Μπουτερλεβίτσιους να οδηγούν στο 55-43 (28’). Το 60-47 (31’), έγινε 60-54 (32’15’’) με τον Πέπερ να παίρνει πρωτοβουλίες επιθετικά για τους φιλοξενούμενους. Η διαφορά έμεινε σε αυτά τα επίπεδα, για να φτάσει στη νίκη η Γιουβέντους με το τελικό 86-79.

Δεκάλεπτα: 26-14, 35-28, 57-47, 86-79

Δείτε τη στατιστική της αναμέτρησης ΕΔΩ

Ρόζα Ράντομ-Αντβέρπ 83-70

H Αντβέρπ είχε να υπερασπιστεί το +6 του πρώτου αγώνα. Φάνηκε να έχει ένα πλεονέκτημα στα πρώτα λεπτά φτάνοντας στο 5-11 (4’30’’) και το 9-18 (8’30’’), Το δεκάλεπτο έκλεισε 13-18 και οι φιλοξενούμενοι βρίσκονταν στο +8 (13-21 στο 10’15’’ και 16-24 στο 12’).

Κάπου εκεί τα πράγματα άρχισαν να μην πηγαίνουν καλά για τους φιλοξενούμενους. Ή αν θέλετε, άρχισαν να πηγαίνουν πολύ καλύτερα για τους γηπεδούχους, οι οποίοι έκαναν ένα 11-0 και πήραν το προβάδισμα (27-24, 15’), φτάνοντας ως και το +7 (36-29, 18’10’’). Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης η Αντβέρπ ισοφάρισε (37-37, 22’27’’) και προηγήθηκε με τον Κλαρκ (39-42, 23’25’’). Οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι τον έλεγχο (48-42, 26’26’’) και έφτασαν ως το +10 (55-45, 29’) και λίγο αργότερα στο +16 (68-52, 32’30’’).

Η διαφορά έμεινε σε διψήφιο αριθμό και οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη και την πρόκριση με το τελικό 83-70. Η Ρόζα Ράντομ θα αγωνιστεί στον Γ’ Όμιλο στον οποίο βρίσκεται η ΑΕΚ.

Δεκάλεπτα: 17-11, 38-28, 58-48, 83-70

Καρσίγιακα-Άλμπα Φεχερβάρ 81-72

Μάχη έγινε στην Τουρκία ανάμεσα στην Καρσίγιακα και την Άλμπα Φεχερβαρ. Η εξέλιξη της αναμέτρησης ήταν για γερά νεύρα με τους φιλοξενούμενους να κρατούν στα χέρια τους το +2 από τον πρώτο αγώνα. Η Άλμπα Φεχερβάρ ήταν μάλιστα αυτή που πήρε πρώτη διαφορές στον αγώνα (40-47, 23’30”).

Η Καρσίγιακα ισοφάρισε (52-52, 28’05”) και προηγήθηκε στο τέλος της τρίτης περιόδου (56-53). Η μάχη συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο (63-63 στο 33’20”, 66-66 στο 34’40”), η Άλμπα βρέθηκε και πάλι μπροστά (68-69, 36’27”), αλλά οι Τούρκοι βρήκαν τις λύσεις που ήθελαν την κατάλληλη χρονική στιγμή, φτάνοντας ως το +6 (75-69, 38’40”).

Λάθη και άστοχα σουτ σφράγισαν το επόμενο λεπτό της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες ιδιαίτερα νευρικές. Ο Τζόουνς από τη γραμμή έγραψε το 77-69 με 20” στο ρολόι, ο Φένερ απάντησε σχεδόν αμέσως με σουτ τριών πόντων (77-72) και ο αγώνας πήγε στη γραμμή.

Ο Γουντ είχε 1/2 βολές, ο Τζόουνς πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και ευστόχησε από τα 6μ75 για το τελικό 81-72 που έδωσε την πρόκριση στην Καρσίγιακα και συμπλήρωσε τη σύνθεση του Α’ Ομίλου.

Δεκάλεπτα: 25-24, 38-38,56-53, 81-72

Ναντέρ-Τσμόκι Μινσκ 80-75

Ένας ακόμη αγώνας που κρίθηκε στην τελική ευθεία απόψε και με… περιπετειώδη τρόπο. Ναντέρ και Τσμόκι Μινσκ είχαν έρθει ισόπαλες στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα. Οι Γάλλοι ξεκίνησαν καλύτερα (7-0 στο 2′, 13-5 στο 4′), φτάνοντας ως το +12 (22-10, 6’20”) με τους φιλοξενούμενους να επιστρέφουν και να μειώνουν (25-20, 10′). Η Τσμόκι Μινσκ πλησίασε ακόμη περισσότερο (33-32, 15’42”), αλλά η διαφορά αυξήθηκε και πάλι (45-36, 18’30”). Ο αγώνας φάνηκε να ξαναρχίζει από την αρχή στο τρίτο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το προβάδισμα (49-50, 23’44”) και να φτάνουν στο +4 (53-57, 28’10”). Η Ναντέρ βρέθηκε και πάλι στη θέση του οδηγού στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου (58-57)… Και κάπου εκεί… έπεσε μαύρο. Το ρεύμα έπεσε και το γήπεδο βυθίστηκε στο σκοτάδι.

H βλάβη αποκαταστάθηκε λίγο μετά τις 12 το βράδυ και το ανακοίνωσε με ένα “εγένετο φως” η Ναντέρ με ένα τιτίβισμα. Κι αυτό με εννέα αγωνιστικά λεπτά να απομένουν για το τέλος του αγώνα και μετά από σχεδόν δύο ώρες διακοπής και με τον κόσμο να παραμένει στην εξέδρα!

Ίσως και για να τους ευχαριστήσει όλους αυτούς που έμειναν και περίμεναν στο σκοτάδι, τραγουδώντας η Ναντέρ επέστρεψε… κεφάτη στο παρκέ, φτάνοντας να προγηθεί και με οχτώ πόντους (72-64, 35’20”). Δύο λεπτά πριν το τέλος ήταν στο +7 (78-71), αλλά Τσεράποβιτς και Αντάμοβιτς με 36” να απομένουν διαμόρφωσαν το  78-75. Ο Σούλερ αστόχησε,  ο Γκόλντεν Σάντλερ που πήρε το ριμπάουντ έκανε λάθος, ο Σαφάρτζικ έκλεψε, αλλά ο Τσεράποβιτς υπέπεσε σε αντιαθλητικό φάουλ στην προσπάθειά τους να σταματήσει τον Αμινού. Αυτός ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή και διαμόρφωσε το τελικό 80-75, με την Ναντέρ να συμπληρώνει τον όμιλο του Άρη.

Δεκάλεπτα: 25-20, 45-38, 56-57, 80-75

Τέλεκομ Μπον-Κατάγια 85-81

Με το +20 στις αποσκευές της από τον πρώτο αγώνα η Τέλεκομ Μπον φρόντισε μεν να έχει τον πρώτο λόγο και να μην επιτρέψει στην Κατάγια να απειλήσει ουσιαστικά, από την άλλη δεν… πάτησε και γκάζι.

Προηγήθηκε σταθερά και έφτασε στη νίκη με το τελικό 85-81. Θα αγωνιστεί στον Δ’ Όμιλο, όμιλο στον οποίο αγωνίζεται ο Άρης.

Δεκάλεπτα: 23-17, 44-35, 63-70, 85-81

Μπράσελς-Ρίζεν Λούντβιχσμπουργκ 50-75

Όπως και η συμπατριώτισσά της Τέλεκομ Μπον, έτσι και η Ρίζεν Λούντβιχσμπουργκ δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα στην υπόθεση πρόκριση απέναντι στην Μπράσελς.

Η Λούντβιχσμπουργκ είχε πάρει τη νίκη στον πρώτο αγώνα με ένα +26 και έτσι ο επαναληπτικός ήταν ουσιαστικά τυπική διαδικασία. Και εκτός έδρας πάντως η γερμανική ομάδα κυριάρχησε απόλυτα και έφτασε στη νίκη με το 75-50 και θα βρίσκεται στον όμιλο του ΠΑΟΚ.

Δεκάλεπτα: 16-23, 28-43, 37-53, 50-75

Εστουδιάντες-Γκρόνινγκεν 77-69 (παρ.)

Το “Χ” του πρώτου αγώνα φάνηκε πως θα χαρακτήριζε και τον επαναληπτικό ανάμεσα στις δύο ομάδες. Η Εστουδιάντες έφτασε στο 10-5 (2’37”), η Γκρόνινγκεν ισοφάρισε (10-10, 3’27”) και ο αγώνας συνέχισε στο ίδιο μοτίβο.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν (23-25 στο 11’10” και 36-38 στο 17′) με τους “φοιτητές” να απαντούν για το 47-40 της τρίτης περιόδου. Το παιχνίδι ισορρόπησε και πάλι (47-47, 23’16”) με τους γηπεδούχους να φτάνουν ως το +5 και την Γκρόνινγκεν να ισοφαρίζει και το σκηνικό να επαναλαμβάνεται.

H αστοχία χαρακτήρισε το τέταρτο δεκάλεπτο. Χαρακτηριστικό το γεγονός πως στο σε οχτώ λεπτά στην τελευταία περίοδο το επιμέρους σκορ ήταν 4-3 (62-61)! Ένα τρίποντο του Ομάρ Κουκ μόλις δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα διαμόρφωσε το 65-61 με τον Κάρι να απαντά με γκολ φάουλ (65-64, 38’30”). Ένα λεπτό πριν το τέλος της αναμέτρησης ο Τσβέτκοβιτς αστόχησε σε σουτ τριών πόντων και χρεώθηκε με τεχνική ποινή δίνοντας το δικαίωμα στην Γκρόνινγκεν να ισοφάρισει (65-65). Ντουρισό, Μπράουν, Κάνιγχαμ αστόχησαν όλοι με τον αγώνα να πηγαίνει στην παράταση.

Ότι δεν μπόρεσε να κάνει  η Εστουδιάντες στην κανονική διάρκεια, κατάφερε να το κάνει μια χαρά στο έξτρα πεντάλεπτο. Πήρε μια διαφορά, τη διατήρησε και έφτασε στη νίκη – πρόκριση με το τελικό 77-69. Οι Μαδριλένοι θα αγωνιστούν στον Γ’ Όμιλο, τον Όμιλο της ΑΕΚ.

Δεκάλεπτα: 23-20, 47-40, 58-58, 65-65 (κ.α.), 77-69

Κάπο ντ’ Ορλάντο-Αβτοντόρ Σάρατοφ 92-59

Η Αβτοντόρ Σάρατοφ είχε νικήσει με μόλις έναν πόντο στον πρώτο αγώνα, αλλά η Κάπο ντ’ Ορλάντο ήταν από την αρχή ως το τέλος της αποψινής αναμέτρησης καλύτερη και αυτό μεταφράστηκε στο τελικό 92-59.

Πήρε από την αρχή το προβάδισμα, φτάνοντας στο 21-9 στο πρώτο δεκάλεπτο, δίνοντας ουσιαστικά πρόωρο τέλος στην αναμέτρηση και στην υπόθεση πρόκριση, συμπληρώνοντας τον όμιλο του ΠΑΟΚ.

Δεκάλεπτα: 21-9, 38-29, 67-44, 92-59