Οι Γουόριορς διέσυραν τους Μάβερικς και έκαναν το 1-0 στους τελικούς της Δύσης

Ο Στεφ Κάρι είχε 21 πόντους και μάζεψε 12 ριμπάουντ, ενώ είχαν τον έλεγχο του Λούκα Ντόντσιτς, οι Γουόριορς κέρδισαν τους Μάβερικς 112-87 και έκαναν το 1-0 στους τελικούς της δυτικής περιφέρειας.

Ο Ντόντσιτς είχε 20 πόντους, αλλά είχε 6/18 σουτ και 3/10 τρίποντα, αλλά ο Κάρι και ο Κλέι Τόμπσον βοήθησαν τους Γουόριορς να ξεφύγουν στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Τζάλεν Μπράνσον σκόραρε 14 πόντους, αλλά ήταν άστοχος στα 5 τρίποντα που επιχείρησε, μετά τον θρίαμβο επί των Σανς στο Game 7.

Μετά από ένα ανταγωνιστικό ξεκίνημα του αγώνα, οι Γουόριορς πήραν το προβάδισμα στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου και δεν το έχασαν ποτέ ξανά. Με την επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ μετά την ανάπαυλα, ο Στεφ Κάρι ήταν «καυτός» και είχε ένα σερί 10-0.

Η επίθεση του Γκόλντεν Στέιτ συνεχίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο, με τη διαφορά να ξεφεύγει ακόμα και 30 πόντους. Ο Στεφ Κάρι τελείωσε τον αγώνα με 21 πόντους, 12 ριμπάουντ και 4 ασίστ που είχε 7 διψήφιους σκόρερ! Ο Άντριου Γουίγκινς και ο Τζόρνταν Πουλ πρόσθεσαν από 19 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-18, 54-45, 88-68, 112-87