Όπως και να’χει, Ζάγκρεμπ (και Λιλ) ερχόμαστε!

Κορυφαίοι για την Εθνική Πρίντεζης και Αντετοκούνμπο με 14 και 10 πόντους αντίστοιχα, κομβικός για την υπέρ μας αλλαγή ρυθμού στο τρίτο δεκάλεπτο ο Σλούκας. Πολύ καλός για τη Λιθουανία ο Βαλαντσιουνας που έκανε double double με 13 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Με σκίσιμο στο μάτι αποχώρησε έξι λεπτά πριν το τέλος ο Βασίλης Σπανούλης, στον οποίο τοποθετήθηκαν ράμματα.

«Με φόρα», αλλά…

«Φουριόζα» όπως και στο χθεσινό παιχνίδι με την Τουρκία μπήκε στο ματς η Εθνική. Με επιθετική αιχμή τον Πρίντεζη και «όπλο» την καλή περιφερειακή άμυνα, προηγήθηκε 12-3 στο 4΄, αναγκάζοντας τον Καζλάουσκας να ζητήσει νωρίς τάιμ άουτ. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα κυκλοφορούσε με υπομονή τη μπάλα στην επίθεση, αλλά ήταν άστοχη στη τελική προσπάθεια (40% εντός πεδιάς) και δε μπορούσε να τρέξει στο «ανοικτό» γήπεδο. Έκλεινε σωστά το δρόμο προς το καλάθι της και απειλούταν μόνο με τα τρίποντα (3/6) των Λιθουανών (16-12 στο 8΄). Ο Κουζμίνσκας έδωσε λύσεις επιθετικά, οι φιλοξενούμενοι κυριαρχούσαν στα ριμπάουντ (14-5), με αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να ολοκληρωθεί με το «κλειστό» 16-15.

Πίσω, «μπετόν», μπροστά άστοχη

Η Λιθουανία ισορρόπησε για τα καλά το ματς στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου (20-20 στο 13΄) με τον Ματσιούλις να έχει μπει στην «εξίσωση». Οι διεθνείς επιχείρησαν με επιτυχία να περάσουν τη μπάλα κοντά στο καλάθι με τους Μπουρούση, Πρίντεζη και Αντετοκούνμπο να δίνουν λύσεις (26-22 στο 15΄). Το μοτίβο του αγώνα κυλούσε όπως και τα πρόσφατα φιλικά, με την Ελλάδα να είναι «λεφτά στην τράπεζα» αμυντικά, να έχει τρομερό πάθος, να μην κάνει λάθη, αλλά να μη μπορεί να βρει σταθερό ρυθμό στην επίθεση (έχανε και πάλι πολλές βολές). Έτσι, δε μπόρεσε να εξαργυρώσει την προσπάθεια στα μετόπισθεν με μία υπέρ της διαφορά και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες 31-31.

Όταν… έτρεξε

Το ίδιο… μουδιασμένα επιθετικά άρχισε η Εθνική και στο τρίτο δεκάλεπτο (1/11 τρίποντα), με αποτέλεσμα η Λιθουανία που είχε ανεβασμένους τους Γιανκούνας και Βαλαντσιούνας, να προηγηθεί 39-35 στο 25΄. Ο Κατσικάρης, έψαχνε τον περιφερειακό παίκτη που θα «ανοίξει» την άμυνα της Λιθουανίας και θα αλλάξει τον ρυθμό. Τα κατάφερε σε μεγάλο βαθμό με την είσοδο των Σλούκα-Περπέρογλου, που έδωσαν άλλον «αέρα» και δημιουργία. Τρία καλάθια, δύο από τους προαναφερθέντες, ένα από τον Ζήση και ένα γκολ φάουλ του Αντετοκούνμπο, «έλυσαν» την «γαλανόλευκη» παραγωγικότητα, οδήγησαν σε ένα γρήγορο επί μέρους 9-2 για το 44-41, δύο λεπτά πριν το φινάλε της περιόδου. Με βοήθεια από το εύκολο αμυντικό ριμπάουντ, η Ελλάδα άρχισε σιγά-σιγά να τρέχει περισσότερο και μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο με +3 (49-46).

Μομέντουμ και… κούπα

Το νερό είχε μπει… στο αυλάκι και η Εθνική σκόαραρε με περισσότερη ευκολία, έκλεβε μπάλες και οδηγούσε σε πολλά λάθη τους Λιθουανούς με τη σταθερά καλή άμυνά της. Ο Πρίντεζης πήρε ξανά «μπρος» στο σκοράρισμα, ο Μπουρούσης κέρδιζε τις μάχες στις δυο ρακέτες,, με αποτέλεσμα η Ελλάδα να προηγηθεί 63-52, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε με τρίποντο του Αντετοκούνμπο. Οι φιλοξενούμενοι, ή αλλιώς ο Ματσιούλις όμως, δεν είχε πει τη τελευταία του λέξη. Με δύο σερί τρίποντα, μείωσε σε 63-60 δυόμισι λεπτά πριν το τέλος. Ο Καλάθης απάντησε άμεσα για το 66-60, 1΄48΄΄, ο Αντετοκούνμπο «σκέπασε» τα καλάθια σε επίθεση και άμυνα σε δύο συνεχόμενες φάσεις και η Εθνική επικράτησε με 67-62 μέσα σε αποθέωση.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 31-31, 49-46, 67-62. Διαιτητές: Κορομηλάς, Γκόντας, Πηλοίδης.

Ελλάδα (Φώτης Κατσικάρης): Μπουρούσης 8, Ζήσης 6, Σπνούλης 3, Καλάθης 9, Περπέρογλου 4, Σλούκας 7, Αντετοκούνμπο 10 (6 ριμπ), Καϊμακόγλου, Κουφός 5, Πρίντεζης 14, Παπανικολάου 2, Μάντζαρης.

Λιθουανία (Γιόνας Καζλάουσκας): Καλνιέτης, Γκαίλιους 2, Ματσιούλις 15, Σεϊμπούτις 4, Καβαλιάουσκας 6, Γιανκούνας 7, Γιαβτόκας, Βαλαντισούνας 13 (11ριμπ.), Κουζμίνσκας 6, Μιλάκνις 5, Γκουντάιτις, Λεκαβίτσιους 4. Πηγή: sport-fm.gr