Ούτε ο… Δουβής να σφύριζε! Με στραγάλι η ΑΕΚ 2-0 τον Άρη!

Ο Άρης εξ αρχής είδε τους Σχινά, Μαγκλογιάννη να σφυρίζουν αλλοπρόσαλλα (sic), να αποβάλλουν τον Πρίφτη με δύο (!) τεχνικές ποινές, ενώ νωρίτερα είχε φύγει με χτύπημα στα πλευρά ο Κάμινγκς! Ούκιτς-ΜακΓκράθ ήταν off για την ΑΕΚ και το ίδιο οι Τζάκσον-Ντραγκίτσεβιτς για τον Άρη. Οι γηπεδούχοι πάντως έπαιξαν στο δεύτερο μέρος και χωρίς τον Κάμινγκς (αγκωνιά στα πλευρά) και τον Πρίφτη που αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές.

Η ΑΕΚ εκμεταλλεύθηκε την συγκυρία και κατάφερε να πάρει την νίκη, απέχοντας πλέον ένα… ροζ φύλλο από το sweep και την 3η θέση. Έξαλλοι οι άνθρωποι του Άρη με τη διαιτησία και κυρίως το μη σφύριγμα σε καθαρή παράβαση 8″, 2:30 πριν τη λήξη.  Τρίτο ματς για τη σειρά το Σάββατο, στο ΟΑΚΑ (3/6, 17:00).

Πολύ καλό ρυθμό είχε το παιχνίδι από νωρίς: ο Λαρεντζάκης αποτελούσε τον «στόχο» των επιθέσεων της ΑΕΚ και ήταν ο μόνιμος σκόρερ της «Ένωσης» μέχρι το 8-6 του τέταρτου λεπτού. Ο Μωραϊτης ευστόχησε σε τρίποντο για το 8-12, αλλά ο Ζάρας επιστρατεύτηκε και βοήθησε τον Άρη να παραμείνει κοντά στο σκορ μέχρι το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου (21-22).

Η ατμόσφαιρα «ζεστάθηκε» από νωρίς και οι δύο ομάδες αντάλλασσαν… χτυπήματα. Με το σκορ στο 23-28, ο Άρης ξύπνησε κι «έτρεξε» σερί 12-0 (35-28) και έφερε το ματς στα μέτρα του. Ο Γιάνκοβιτς ευστόχησε σε τρίποντο για το +10 (47-37, στο 18′), την ώρα που η άμυνα της ΑΕΚ… έμπαζε και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 51-43.

Ο Κάμινγκς τέθηκε νοκ άουτ, έπειτα από χτύπημα στα πλευρά, αλλά ο Άρης κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά (55-47, στο 25′). Σε εκείνο το σημείο, ο Δημήτρης Πρίφτης αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή και ο Μαυροκεφαλίδης βρήκε ευκαιρία να μειώσει για την ΑΕΚ (55-52). Ο ίδιος παίκτης ισοφάρισε σε 56-56, αλλά ο Τσαϊρέλης ξεκόλλησε τον Άρη (61-58, στο 28′). Τελικά, οι δυο ομάδες μπήκαν στην τελευταία περίοδο με σκορ 68-63.

Με σερί 0-6 για την ΑΕΚ ξεκίνησε η τέταρτη περίοδος και η «Ένωση» προσπέρασε με 68-69. Με το ισόπαλο 76-76 έφτασαν οι ομάδες στο τελευταίο 5λεπτο και το ματς ήταν επίσημα θρίλερ. Ο Ελονού βγήκε μπροστά και με πέντε σερί πόντους… έγραψε το 76-81. Η αντίδραση ήρθε διά χειρός Γιάνκοβιτς (80-81, στο 37′), αλλά ο Μαυροκεφαλίδης έβαλε τρίποντο για το 80-85. Ο Άρης δεν κατάφερε να επιστρέψει και η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με 85-91.

Πάρα πολύ «χοντρό» λάθος σημειώθηκε 2:30 πριν από το τέλος. Η ΑΕΚ υπέπεσε σε ξεκάθαρη παράβαση 8 δευτερολέπτων, που δεν δόθηκε και είχε ως αποτέλεσμα η «Ένωση» να πάει σε βολές με τον Ντίξον!