Πάει για τετράδα η Ζαλγκίρις, σάρωσε τη Μπάρτσα! VIDEO

Η Μπαρτσελόνα πήρε ένα προβάδισμα με 7-9 στο ξεκίνημα, αλλά γρήγορα η Ζαλγκίρις συνήλθε και έκανε ένα 8-0. Με τους Μιλάκνις και Καβαλιάουσκας να σέρνουν τον χορό στο πρώτο δεκάλεπτο, προηγήθηκαν με 19-15.

Προοδευτικά και με τον Κέβιν Πάνγκος να φτάνει τους δέκα πόντους, περίπου στα μισά του 2ου δεκαλέπτου, οι Λιθουανοί βρέθηκαν με 36-27 , ενώ για πρώτη φορά στο 17’ με τον Ντέιβις πήρε διψήφιο προβάδισμα με 11 πόντους η Ζαλγκίρις. Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 13, αλλά ένα τρίποντο του Πάου Ρίμπας, διαμόρφωσε το 44-34 στο ημίχρονο.

Με ένα επιμέρους 7-2 πάει το σκορ στο 51-36 η Ζαλγκίρις στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, οι Καταλανοί κατεβάζουν ξανά τη διαφορά στους 10, αλλά στη συνέχεια, αλλά με ένα 10-0 των Λιθουανών από το 53-44, η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +19 στο 27’ για να γείρει οριστικά η πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων, με τον Πάνγκος να κάνει το 70-50 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Στην τελευταία περίοδο οι Καταλανοί δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν ποτέ στον αγώνα για να έρθει απόλυτα φυσιολογικά το 90-74.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 44-34, 70-50, 90-74