ΠΑΙΔΙΚΟ: Πρωταθλήτρια Θεσσαλονίκης η ΔΕΚΑ! PICS+FULL GAME VIDEO

Οι δύο ομάδες εναλλασσόταν στην πρωτοπορία σε όλη την πρώτη περίοδο του αγώνα. Η ΔΕΚΑ πήρε διαφορά τεσσάρων πόντων (17-13) στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου και με έξι στο 17ο λεπτό (29-23). Ο Μαντουλίδης όμως με σερί 7-0 κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα ενός πόντου (29-30).  Το ντέρμπι συνεχίστηκε σε όλη την τρίτη περίοδο, όταν καμία ομάδα δεν πήρε διαφορά μεγαλύτερη των τεσσάρων πόντων.

Πέντε λεπτά πριν το φινάλε το σκορ ήταν 54-53 υπέρ της ΔΕΚΑ. Ο Θεογιάννης με σουτ έδωσε διαφορά τριών πόντων στην ομάδα του Ευόσμου και οι προπονητές του Μαντουλίδη πήραν τάιμ-άουτ, 4:14 πριν τη λήξη. Ο Καλόγηρος μείωσε και πάλι στον πόντο, όμως ο Μάριος Τσιροπούλης ξανάφερε τη διαφορά σους τρεις. Ο Καλόγηρος έκανε το 58-57, δύο λεπτά πριν τη λήξη και ο Θεογιάννης με τρίποντο το 61-57. Ο Μαλανδρής με κάρφωμα διαμόρφωσε το 61-59 και ο Μάριος Τσιροπούλης με βόμβα τριών πόντων έγραψε τη μεγαλύτερη διαφορά για την ΔΕΚΑ. Ο Καλόγηρος αστόχησε σε τρίποντο και πάλι ο Τσιροπούλης έκανε το 66-59 μέσα σε πανηγύρια για την ομάδα του Ευόσμου. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε με βολές ο Θεογιάννης.

Δεκάλεπτα: 15-13, 29-30,  45-47, 68-59

Διαιτητές: Σιταρίδης-Λουλουδιάδης

ΔΕΚΑ(Χατζηβρέττας): Βενετίδης, Κρίτσικας, Κοντέλης, Τσιμερίκας, Τσιροπούλης Ι., Τσιροπούλης Μ. 9(1), Παπασάβογλου Αν. 23(1), Θεογιάννης 8, Παπασάβογλου Αρ. 23(4), Βασιλείου 5(1).

Μαντουλίδης (Καραμανώλης-Ντολόπουλος): Παπαϊωάννου 6, Φόρογλου 16(3), Αδαμίδης, Λαγός 10(1), Παρίσης, Καναγκίνης, Σαρασίδης 4, Καλόγηρος 21(1), Μαλανδρής 2, Ρίτσερ, Δημητρόπουλος.