Πάλεψε αλλά αυτό δεν φτάνει! Πέρασε ο ΠΑΟ από το Nick Galis Hall – PICS

Ο Άρης ξεκίνησε καλά τον αγώνα και προηγήθηκε με τον Μπάκνερ 10-6, αλλά μετά ο ΠΑΟ άρχισε να βρίσκει διαδρόμους στην άμυνα και να «απαντά». Έτσι ισοφάρισε σε 14-14 και μετά ξέφυγε με κρεσέντο απ’ τα 6.75, όπου είχε 4/8 στο πρώτο δεκάλεπτο. Το συνέχισε και στο δεύτερο, όπου έφτασε στο 19-23 με 6/10 τρίποντα. Στο 15’ ο Παππάς οδήγησε στο 24-29 και οι Νίκολς-Μπουρούσης συνέχισαν για το 26-33 ενώ το ημίχρονο έληξε με 28-36.

Το τρίποντο σερί των «πρασίνων» συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, αφού με το «καλημέρα» ο Παππάς έκανε το 28-39 ενώ ο Μπάκνερ με δύο καλάθια έκανε το 32-41. Εκεί ο ΠΑΟ βρήκε πάλι λύσεις, με τον Φώτση να κάνουν το 32-47 πάλι με τρίποντο στο 25’.

Εκεί ο Τσαϊρέλης με 5 σερί πόντους και ο Κάμινγκς «απάντησαν» και ο Άρης κατάφερε να μειώσει σε 39-47, μέσα σε δύο λεπτά. Η «μάχη» συνεχίστηκε (39-51 με βολές), αλλά ο Τζένκινς με τρίποντο έκανε το 43-51. Με φοβερό άλει ουπ κάρφωμα του Μπάκνερ έγινε το 45-51, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Στην τέταρτη περίοδο ο Άρης πλησίασε ακόμη περισσότερο με τρίποντο του Τζένκινς για το 48-51, όμως μετά ο Αμερικανός χρεώθηκε το 5ο του φάουλ και βγήκε! OΓιάνκοβιτς όμως μείωσε σε 50-51, με τον Μπουρούση να χάνει βολές και εύκολα καλάθια «από κάτω». Ο έμπειρος σέντερ όμως που μέχρι τότε είχε 11 ριμπάουντ με 2/2 βολές έκανε το 50-53, όμως εκεί οι ρέφερι έδωσαν με ευκολία παραβάσεις του Άρη και έγινε το 50-58 με τρίποντο του Καλάθη.

Έτσι οι «πράσινοι» κατάφεραν να ξεφύγουν με 52-61 λίγο αργότερα, ο Άρης μείωσε με τον Τσαιρέλη, στο 36’, σε 54-62, χωρίς όμως ανάλογη συνέχεια, αφού με τον έναν ή τον άλλον τρόπο ο ΠΑΟ κράτησε τη διαφορά (58-68 στο 39΄) για να πάρει τελικά τη νίκη με 59-71.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 28-36, 45-51, 59-71.