Πάλι στο… νήμα έχασε η Μπάμπεργκ!

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έδειξε για ακόμα μία φορά πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και, όντας καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, επικράτησε της τρομερά μαχητικής Μπάμπεργκ με 90-88. Οι Γερμανοί επέστρεψαν από το -19, πάλεψαν πολύ για τη νίκη, όμως για ακόμα μία φορά φέτος έχασαν ένα θετικό αποτέλεσμα στα τελευταία δευτερόλεπτα. Κορυφαίος της αναμέτρησης ο… διαστημικός Μίλος Τεόντοσιτς (31 πόντοι, 7 ασίστ), θετική εμφάνιση από τον Νίκο Ζήση (8 πόντοι,7 ασίστ, 3 ριμπάουντ).

Ο χαμηλός ρυθμός και τα λάθη κυριάρχησαν στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 6-0 στα πρώτα δευτερόλεπτα της πρώτης περιόδου, όμως η ΤΣΣΚΑ απάντησε με ένα γρήγορο σερί 10-0 και προηγήθηκε με 10-6, στο 5ο λεπτό. Η Μπάμπεργκ άμεσα «έτρεξε» δικό της σερί 6-0 που την έφεραν στο +2 (12-10) στο 7ο λεπτό, όμως οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά στο σκορ και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με την μικρότερη δυνατή διαφορά (17-16).

Το σύνολο του Δημήτρη Ιτούδη ξεκίνησε με… φόρα στο δεύτερο δεκάλεπτο, και, τρέχοντας σερί 7-0, προηγήθηκε με 24-16 στο 12ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν γρήγορα σε διαφορά ενός καλαθιού (24-22, 14′), όμως, η ΤΣΣΚΑ, με τους Μίλος Τεόντοσιτς και Κόρι Χίγκινς να πρωταγωνιστούν, ανέβασε την απόδοσή της, και με ένα επιμέρους σκορ 17-8, πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου όντας μπροστά στο σκορ με 41-30.

Η τρίτη περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στην Μπάμπεργκ. Αντρέι Βοροντσέβιτς και Τζέιμς Όγκουστιν έφεραν την ΤΣΣΚΑ στο +19 στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου (51-32, 22′), όμως οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να… επιστρέψουν στο παιχνίδι και μείωσαν την διαφορά στους 11 πόντους (46-57, 26′). Το σύνολο του Αντρέα Τρινκιέρι ανέβαζε συνεχώς την απόδοσή του και, με τους Μέλι, Μίλερ και Ραντόσεβιτς να πρωταγωνιστούν, έφτασε τους φιλοξενούμενους σε απόσταση αναπνοής (58-60, 29′). Μία βολή του Ντμίτρι Κουλάγκιν διαμόρφωσε το 61-58 υπέρ της ΤΣΣΚΑ στο τέλος του τρίτο δεκαλέπτου.

Τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι του Κάιλ Χάινς έφεραν στην ΤΣΣΚΑ στο +7 στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου (65-58). Ωστόσο, Μέλι, Ζήσης και Τάις έφεραν το ματς στα ίσια για την Μπάμπεργκ (67-67, 33′). Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι πέρασε μπροστά με 75-74 στο 35ο λεπτό, ενώ, μετά το 75-77 δια χειρός Τεόντοσιτς, οι Πρωταθλητές Γερμανίας έκαναν ένα μικρό σερί 4-0 και προηγήθηκαν με 2 πόντους (79-77, 38′). Ο Σέρβος γκαρντ έδωσε ξανά το προβάδισμα στους Ρώσους (81-79, 39′), ενώ απάντησε με τρίποντο στην ισοφάριση του Ζήση (84-81). Ο ηγέτης της ΤΣΣΚΑ έκανε με βολές το 86-83 υπέρ των Ρώσων, με τον Κοζέρ να ισοφαρίζει με δικές του βολές σε 86-86. Λίγα δευτερόλεπτα πριν την λήξη, ο Αντρέι Βοροντσέβιτς έστειλε την ΤΣΣΚΑ στο +2 (88-86) από την «γραμμή της φιλανθρωπίας», με τον Στρέλνιεκς να ισοφαρίζει εκ νέου με 88-88. Με 1,7 δευτερόλεπτα να απομένουν, ο Τεόντοσιτς βρήκε από την επαναφορά τον Φριντζόν, ο οποίος με ένα δίποντο από μέση απόσταση έδωσε τη νίκη στους Ρώσους!

Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Μίλος Τεόντοσιτς, ο οποίος μέτρησε 31 πόντους και 7 ασίστ, με τον Νικολό Μέλι να είναι ο κορυφαίος των ηττημένων (26 πόντοι, 5 ριμπάουντ). Θετική εμφάνιση από τον Νίκο Ζήση, ο οποίος μέτρησε 8 πόντους, 7 ασίστ και 3 ριμπάουντ σε 28:14΄ συμμετοχής.

Δεκάλεπτα: 16-17, 30-41, 58-61, 88-90