Πανελλήνιο Εφήβων: Άνετα ο Άρης τον Κολοσσό

Ο Άρης επέβαλε τον ρυθμό του από την πρώτη περίοδο, όταν και προηγήθηκε πολύ εύκολα με σκορ 8-21 στο τέλος του δεκαλέπτου, δείχνοντας πως δύσκολα επρόκειτο να απειληθεί από τους Ροδίτες.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι θαλασσί προσπάθησαν να ισορροπήσουν, κράτησαν την διαφορά σε χαμηλά επίπεδα και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο έχοντας μειώσει στους 11 πόντους 22-33.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους όμως ο Άρης μπήκε αποφασισμένος να “καθαρίσει” το παιχνίδι. Πήρε διαφορά 20 πόντων (29-49) η οποία θα παρέμενε μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (32-53). Παρόμοια ήταν η εικόνα και στο τέταρτο δεκάλεπτο με τους κιτρινόμαυρους να παίρνουν τελικά το ροζ φύλο αγώνος με σκορ 47-77.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Γιάννης Σιδηροηλίας με 21 πόντους, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 5 κλεψίματα, ενώ από 12 είχαν οι Κουρτίδης και Βλάσιος. Για τον Κολοσσό o Βαρβαρέσος με 13 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας.

Τα δεκάλεπτα: 8-21, 22-33, 32-53, 47-77.