Πανελλήνιο Νεανίδων: Ο ΠΑΟ «λύγισε» τα Χανιά

Από το ξεκίνημα του αγώνα οι πράσινες επέβαλαν το ρυθμό τους και προηγήθηκαν με σκορ 2-10 (6΄28΄΄). Τα Χανιά εμφανίστηκαν και σε αυτό το παιχνίδι ιδιαίτερα ανταγωνιστικά και με προσεκτικές επιλογές έμειναν κοντά στο σκορ (9-15, 2΄31΄΄). Έχοντας βρει τον καλό του εαυτό ο Παναθηναϊκός, στο δεύτερο δεκάλεπτο ξέφυγε με 12-28 (6΄13΄΄).

Τα Χανιά στο τρίτο δεκάλεπτο ισορρόπησαν το παιχνίδι και πλησίασαν στο σκορ με 32-43 (3΄29΄΄), και 38-45 42΄΄πριν τη λήξη. Ο Παναθηναϊκός πήρε σημαντική «ανάσα» με 42-56 (4΄28΄΄) στην τέταρτη περίοδο. Τα Χανιά επανήλθαν με 49-57, όμως έχοντας περισσότερες επιλογές από τον πάγκο η ομάδα της Αθήνας πήρε τη νίκη με το τελικό 53-64.

Δεκάλεπτα: 12-20, 22-38, 38-45, 53-64

Διαιτητές: Χουγιάζος, Κωνσταντινίδου

Χανιά (Μανουσάκης): Πρασιανάκη 6(1), Δερμιτζάκη 6, Δρικάκη, Χαιρετάκη, Τσώνη, Γιακουμάκη, Βασιλογιαννάκη 2, Παπαδάκη 14, Δασκουλίδου 20, Δασκαλάκη, Κοπάση, Σκουμπάκη 5(1).

Παναθηναϊκός (Καντζιλιέρης): Κοιλιά Π. 12, Πρίφτη, Μουρίκη, Πλώτα 3(1), Κουκή 4, Κοιλιά Ν. 2, Τριανταφύλλου 9, Μούτσα 8, Εζέτζα 17, Ζαρρή 2, Δαυλάκου 3(1), Μαυράκη 4.

Δηλώσεις

Παπαδάκη (αθλήτρια Χανίων): Πιστεύω αξίζαμε τη νίκη. Παλέψαμε αρκετά, όμως ήμασταν μέτριες στην επίθεση, αν και παίξαμε αρκετά καλή άμυνα δεν τα καταφέραμε, η Εζέτζα ήταν πάρα πολύ δυνατή. Είμαστε περήφανες για την προσπάθειά μας. Πιστεύω ότι μπορούμε να κερδίζουμε τον αυριανό αγώνα, έχουμε δυνατότητες, αρκεί να μπούμε συγκεντρωμένες και να παίξουμε καλύτερα σε σχέση με σήμερα.

Εζέτζα (αθλήτρια Παναθηναϊκού): Χθες ήταν μια πολύ κακή ήττα, δεν ήμασταν καθόλου καλές. Παρόλο που χάσαμε ένα πρωτάθλημα και στεναχωρηθήκαμε γι αυτό, πατήσαμε ένα delete και συνεχίζουμε για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης. Σήμερα δείξαμε ποιες είμαστε αληθινά. Βγάλαμε πάθος και ενέργεια στο γήπεδο και γι αυτό κερδίσαμε. Συγχαρητήρια στην ομάδα των Χανίων γιατί δεν σταμάτησε ούτε ένα λεπτό.