ΠΑΟΚ: Ασπρόμαυρη απελπισία και -22 από Νεπτούνας

Ο Σμιθ ήταν άφαντος στο 2ο ημίχρονο, ο Μπεστ δεν έπαιξε (ενοχλήσεις στο πέλμα), ο Μαργαρίτης στο γνωστό 25λεπτο, ο Σχίζας δέχθηκε μπλοκ από τον 37χρονο Ντελινινκάιτις, στο 2ο ημίχρονο η πάσα ήταν άγνωστη έννοια.Ασπρόμαυρη απελπισία…

Mε Σαρικόπουλο Μαργαρίτη στο αρχικό σχήμα ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ βαρύς, ασύνδετος και αργός και έτσι οι Λιθουανοί με συνεχή πικ εν ρολ (Γκάλντικας, Ολισεβίτσιους) και εκμεταλλευόμενοι τα σερί λάθη στις συνεργασίες Λιούις-«Σάρι» προηγήθηκαν 11-32 (9.30), με… 0-11 (!) βολές και τη Νεπτούνας να χάνει… δύο σουτ.

Το small ball του Φλεβαράκη στην 2η περίοδο (τρεις γκαρντ και Μαργαρίτης Ουίγκινς) μπέρδεψε τους φιλοξενούμενους ειδικά στις ζώνες, έκαναν λάθη στην πίεση και ο ΠΑΟΚ με Σμιθ, Τσόχλα μείωσε 29-34 (15.30). Με τον Αμερικανό (14π στο 14΄) να εκθέτει τον κατά 25 πόντους ψηλότερο τους Σεντερκέσκις σε ένα μάταιο μαρκάρισμα. Παρά την κούραση της ίδιας 5άδας για 8.30 λεπτά και τα δύο τρίποντα των Λιθουανών στις αργές αντιδράσεις του ΠΑΟΚ στο αντίπαλο πάσινγκ γκέιμ, ο Δικέφαλος απάντησε με σερί 10-2 (39-42 στο 18.30), έχοντας συνεχώς κόντρα τους «γκρι». Στο 20λεπτο ο ΠΑΟΚ είχε 10/24 δίποντα (5/10 ο Σμιθ), 4/9 τρίποντα, -6 βολές, -4 ασίστ και -4 λάθη στα 9/14 δίποντα και 5/16 τρίποντα της Νεπτούνας.

Οι Λιθουανοί συνέχισαν άστοχα στην ζώνη, ο Σαρικόπουλος βοήθησε στο ποστ, ο ΠΑΟΚ μείωσε 43-45 (21΄), αλλά τα αμυντικά κενά και οι κακές επιλογές του Λιούις του έκαναν ζημιά. Οσο ήταν στο παρκέ ο Σαρικόπουλος, ο Ρινκεβίτσιους τον σημάδευε και η Νεπτούνας με φρεσκάδα και ενέργεια πέρασε 47-64 (26.30) στην κοιμώμενη άμυνα του ΠΑΟΚ. Στο -20 (47-67 στο 28΄) ουσιαστικά τελείωσε το ματς με τον Μασιούλις να αποδεικνύει το ταλέντο του στην 3η περίοδο, με τους συμπαίκτες του να σκοράρουν με απίθανους τρόπους και τον ΠΑΟΚ να μην έχει ιδέες και δυνάμεις. Μάλιστα στο 32΄ βρέθηκε στο 53-78 προκαλώντας οίκτο…

Το τραγικό ήταν οτι στο 36΄και με το σκορ στο -25 ο Φλεβαράκης επανέφερε τον Τσόχλα στην θέση του Σμιθ που δεν πάσαρε ούτε για δείγμα, ενώ στο 36.30 τα μέλη της διοίκησης αποχώρησαν… για προφανείς λόγους.

Δεκάλεπτα: 11-32, 39-45, 53-73

ΠΑΟΚ (26/70σ, 15/18β, 36ρ, 13ασ, 13λ): Λιούις 7 (1), Σμιθ 19 (6/20σ), Τσόχλας 12 (2), Μαργαρίτης 7 (1), Σχίζας 2, Μπεστ, Ουίγκινς 17 (6/11σ, 10ρ), Σαρικόπουλος 6, Εγκετέτζε, Νόουλς

Νεπτούνας (30/60σ, 24/30β, 42ρ, 18ας, 13λ): Γιαναβίτσιους 7, Γκάλντικας 9 (10ρ), Μασιούλις 11 (2), Σλάβινσκας 5, Ολισεβίτσιους 7, Ντελινινκάιτις 10 (3/4τρ), Γκαίλιους 13 (1), Oυίλιαμσον 8, Σεντεκέρσκις 12 (2), Ντόρσει 5 (1τρ, 7ασ), Τζόγκελα 2, Πάτζερα 1`