ΠΑΟΚ: Μετρά κέρδη, αναζητά ισορροπία και το come back του κόσμου

Σημειολογικά για τον ΠΑΟΚ όλα κύλησαν ανάλογα με το πάρτι στην κερκίδα. 100 πόντοι, +17 διαφοράς, επιθετικός πυλώνας ο Σόρτερ, χαλαρό ντεμπούτο Μπράουν, 15 τρίποντα και αναζήτηση μιας ακόμα ομάδας να μπει από κάτω. Δεν τελείωσε βέβαια τίποτε για τον Δικέφαλο, που έχει άλλα 12 ματς για να ψάξει 6 νίκες, ή έστω 6 εντός έδρας παιχνίδια για να κάνει το απόλυτο.
Πάντως το κλασσικό ήταν πέρα από τα συνηθισμένα. Για ένα ματς τόσο μεγάλης σημασίας οι επιθέσεις ήταν σε φουλ ρυθμό. Ο Άρης ήταν πιο ισορροπημένος στο πρώτο ημίχρονο, βρίσκοντας σκορ και από τους ψηλούς και από τους γκαρντ, έκανε μόλις δύο λάθη, αλλά υπέφερε στην άμυνα δεχόμενος 57 πόντους.

Το 3ο δεκάλεπτο πάντως ήταν το καθοριστικό. Ο λόγος; Ο ΠΑΟΚ πήρε επιθετικά ριμπάουντ, βρήκε 4 μεγάλα τρίποντα και ανάγκασε τον Άρη σε 7 λάθη αλλά και στην κουραστική και ψυχοφθόρα διαδικασία να επιστρέφει δύο φορές από μεγάλες διαφορές στο -7. Οι αντοχές όμως είχαν σωθεί, αφού είχαν βγει εκτός πνεύματος Μπράουν, Ντραγκίσεβιτς και δεν τους μάτσαραν οι Μποχωρίδης, Μόρις, Φιτζπάτρικ. Έτσι ο ΠΑΟΚ με την ώθηση της τρομερής κερκίδας βρήκε νέα μεγάλα τρίποντα και ουσιαστικά έτσι γλύτωσε την τεράστια έλλειψη ισορροπίας, αφού οι ψηλοί και με πολλά φάουλ χρεώθηκαν νωρίς και εκτός αγώνα βγήκαν και στα δύο μέρη του παρκέ. Όταν ξύπνησαν στο τελευταίο 5λεπτο και μετά το -21 Μποχωρίδης, Ντραγκίσεβιτς ήταν αργά και έγινε λόγω χαλάρωσης του ΠΑΟΚ.

Στο 2ο ημίχρονο; Τα επιθετικά ριμπάουντ ήταν 10-3, οι βολές 8-7 από 14-22 στο 1ο 20λεπτο και τα λάθη 4-12. Όσο και να έπεσε σε ποσοστά η παραγωγικότητα του ΠΑΟΚ (στα τρίποντα όχι πάντως…) με τις παραπάνω επιδόσεις δεν γινόταν να αντέξει ο Άρης που πέτυχε μόλις 9 δίποντα στην επανάληψη.

Τα κέρδη του ΠΑΟΚ πέρα από τη νίκη και την διαφορά ήταν η ψυχολογία ενόψει ενός παιχνιδιού (στην Λάρισα) που μπορεί με νίκη να σημάνει σωτηρία, η παρουσία του Σόρτερ στον άσο και η δεδομένη σταδιακή άνοδος του Μπράουν, που πάντως θέλει περισσότερο από την μια εβδομάδα που ο ίδιος είπε, για να βρεθεί στην κατάλληλη κατάσταση. Πάνω όμως και από αυτά… Οι 8500 φίλαθλοι που γέμισαν το Παλατάκι το… φχαριστήθηκαν και είναι δεδομένο οτι αρκετοί από αυτούς θα επιστρέψουν για να στηρίξουν κάθε εντός έδρας παιχνίδι-τελικό. Το ίδιο είναι απαραίτητο να γίνει και με ανθρώπους της ομάδας από το παρελθόν που είχαν ξεχάσει το δρόμο για το γήπεδο. Βασ. Οικονομίδης, Καστανίδης και άλλοι…

Φτάνει μόνο η ομάδα άμεσα να βρει έναν παίκτη ρακέτας, αφού και σήμερα οι Σαρικόπουλος, Νόουλς, Μαργαρίτης και δεν μπόρεσαν να δημιουεργήσουν για τους ίδιους και δεν δέχθηκαν καν βοήθειες από τους γκαρντ που πήγαν σε 34 τρίποντα και αρκετά penetrations. Έλλειψη εμπιστοσύνης; Ο Κώστας Χαραλαμπίδης έχει το λόγο να το αλλάξει, αφού δεν γίνεται ο ΠΑΟΚ για να κερδίζει, να φτάνει τους 100 πόντους και τα 15 τρίποντα. Και μόνιμα τους 50 πόντους παθητικό στο ημίχρονο…

*Ο Λιούις θα συνεχίσει σε ομάδα του BCL και έτσι ο ΠΑΟΚ μένει στα 8500 δολάρια που του χρωστά, ενώ ο Μαργαρίτης ξεπέρασε τα 900 ριμπάουντ με τον ΠΑΟΚ στην Λίγκα και παράλληλα έφτασε στην 2η θέση των συμμετοχών στο πρωτάθλημα ΕΣΑΚΕ (από 1992-93) τον Μπουντούρη.

*H αποστολή αναχωρεί αύριο το πρωί στις 10 για την Λιθουανία (Πόλη, Ρίγα), όπου τη Τρίτη αντιμετωπίζει στο πρώτο ματς του ΒCL για το 2020 τη Νεπτούνας. Επιστροφή Τετάρτη βράδυ και φουλ για Λάρισα…

*Δύο υβριστικά και δύο παρατηρήσεις στο φύλλο αγώνα και κάποια στιγμή στο 1ο ημίχρονο… +14 βολές για τον Άρη. Υπερβολικό έστω κι αν ο ΠΑΟΚ απειλούσε κατά βάση από μακριά. Πέρα από αυτό το στοιχείο οι διαιτητές πήγαν σχετικά καλά (για την τρικλοποδιά… ούτε φάουλ, είναι θεματάκι).

*Η Μπον, αντίπαλος του ΠΑΟΚ στο BCL ηττήθηκε στο Ουλμ 85-73 και με ρεκόρ 2-11 έμεινε προτελευταία (Ντράγκιτς 25π, 9/18σ, 4ασ, Ουίλις 15π, 3/5τρ, 10ρ, 3ασ-Μπρόινινγκ 18π, 7/8δ, 6ρ, Μπράουν 13, Φρέιζερ 10π, 3/10σ, 4ρ, 8ασ, 6λ).