ΠΑΟΚ: Συνέχισε αήττητη στην pre season η Γαλατά

Το 4 στα 4 έκανε σήμερα στα φιλικά προετοιμασίας η Γαλατάσαραϊ, αντίπαλος του ΠΑΟΚ στους ομίλους του ΒCL. Η Τουρκική ομάδα συμμετέχοντας στο τουρνουά Lake Cup, επικράτησε της Μπουγιούκτσεκμέτσε με 81-76 (αύριο παίζει με την Γιάλοβασπορ).

Μάλιστα επέστρεψε από το -13, καθώς οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 33-20 στην 1η περίοδο με σερί 20-7. Η Γαλατά πέρασε 47-42 στο ημίχρονο με επιμέρους σκορ 13-3 και κορυφαίο (11π) τον νεαρό σέντερ Καμπάτσα (φετινό απόκτημα από Μπεσίκτας), ενώ προηγήθηκε 64-56 (29΄).

Η “Μπουγιού” με Χέρουν, Κρόφορντ μείωσε 64-60 και 68-63, η “Γαλατά” ξαναξέφυγε 74-64 (34΄), αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι πλησίασαν 76-74 με Κρόφορντ, Μπρούινσμα. Ένα τρίποντο του Παρσέλ, η άστοχη προσπάθεια του Κρόφορντ και ένα μπλοκ του Αράρ στον Γουάιτ έδωσαν τη νίκη στην Γαλατάσαραϊ.

Για την αντίπαλο του ΠΑΟΚ πρώτοι σκόρερς ήταν οι Παρσέλ (18π), Καμπάτσα (13π, 6ρ), Μποστ (10π, 0/7τρ, 7ασ), Κοκσάλ (10π) και Μπλάκσιρ (10π, 6ρ, 3ασ)-σκόραραν ακόμα οι Ριντβάν 8, Ολουμπάι 6, Αράρ 4, Κράβις 2-ενώ από την Μπουγιούκτσεκμέτσε κορυφαίοι ήταν οι Κρόφορντ (16π, 5ασ, 3κλ), Μπρούινσμα (12π, 3/4τρ, 4ρ, 4ασ) και Χέρουν (19π, 8ρ).

*Η “Γαλατά” συμφώνησε για χορηγία με την Tunç Holding A.Ş., μία από τις κορυφαίες εταιρίες στην αγορά ενέργειας και καυσίμων.