Παραδοσιακός αποκλεισμός ντροπής του ΠΑΟΚ, ήττα 81-66 από Διαγόρα

Η εικόνα του ΠΑΟΚ ήταν αποκρουστική (αυτό είναι χειρότερο από την ήττα). Παίκτες αδιάφοροι, πάγκος αδύναμος να επέμβει, μυαλό κάτω του μηδενός, ο Δικέφαλος έγινε σάκος του μποξ από μια παρέα 40άρηδων. Το χειρότερο είναι οτι η διοίκηση δεν μπορεί να πάρει αποφάσεις για πάγκο και παίκτες μετά από αυτό το χάλι. Δεν υπάρχουν χρήματα ούτε για να αρθεί το ban Κρουμπάλι. Aλλά δεν γίνεται σε 2΄ ο Εγκεκέτζε να κάνει δύο έρμπολ… Και αν θέλει κάποιος να μείνει στην κούραση από το ταξίδι στην Γαλλία… ε, όχι δεν γίνεται να δέχεσαι 80 πόντους από παλαιμάχους. Δεν γίνεται.

O ΠΑΟΚ άρχισε με Τσόχλα, Μπεστ και με απελπιστικό επιθετικά τον Μαργαρίτη (0/4 σουτ, 1/4 βολές, χάνοντας μέχρι και κάρφωμα), ωστόσο ο Διαγόρας ήταν πιο άστοχος (0-7 στο 4΄). Απάντησε όμως με δικό του 7-0 στις χαλαρές άμυνες του Δικεφάλου, αποφεύγοντας το σετ παιχνίδι και το ξανάκανε με σερί 12-2. Προηγήθηκε 21-18 (10΄) εκμεταλλευόμενος τα λάθη του ΠΑΟΚ, τις χαμένες βολές και την χαλαρή περιφερειακή του άμυνα (τρία τρίποντα οι γηπεδούχοι).

Τον Καράμπουλα που εξέθεσε τον Μπεστ στην 1η περίοδο, ανέλαβε ο Ουίγκινς στη 2η, αλλά εκεί εξέθεσαν τους Λιούις, Σχίζα οι Λιακόπουλος, Κουκάς (35-25 στο 17΄ με σερί 8-0) σε ένα διάστημα που οι Θεσσαλονικείς ήταν εκτός τόπου και χρόνου. Πνευματικά και αγωνιστικά…Με τον Λιούις να καταστρέφει κάθε επίθεση της ομάδας του και γενικά τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί να εκμεταλλευτεί κανένα πλεονέκτημα του ειδικά στην ρακέτα. Στο 20λεπτο… Ο ΠΑΟΚ είχε 11/33 σουτ (1/11 τρίποντα), 4/10 βολές και +6 ριμπάουντ κόντρα στα 14/30 σουτ του Διαγόρα (5/14 τρίποντα).

Το «τρένο» του Διαγόρα εκτροχίασε και τον τραγικό ΠΑΟΚ

Στην 3η περίοδο το ματς έγινε ραν εντ γκαν με πρωταγωνιστές Καράμπουλα, Σμιθ, ο ΠΑΟΚ μείωσε 43-39 (24΄), αλλά συνέχισε να παίζει ατομικά, χωρίς μυαλό, αφήνοντας ανεκμετάλλευτη την κυριαρχία στην ρακέτα κι εμφανίζοντας συνεχώς ρήγματα στην ζώνη του με Πολυτάρχου να τιμωρεί (55-45 στο 29΄). O ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να αντιδράσει ούτε με σμολ μπολ ούτε με ζώνες απέναντι στον Διαγόρα που έβγαζε συνεργασίες και έξτρα πάσες, διαβάζοντας μια χαρά στην άμυνα τις ατομικές ενέργειες των Θεσσαλονικέων (67-51 στο 34΄). Εκεί ουσιαστικά τελείωσαν όλα με τον ΠΑΟΚ να προσθέτει στο παλμαρέ του άλλο έναν ντροπιαστικό αποκλεισμό. Και με τον Χαραλαμπίδη να έχει στο παρκέ στο -20 (71-51 στο 35΄) Σαρικόπουλο, Μαργαρίτη…

Δεκάλεπτα: 21-16, 37-27, 55-48, 81-66

Διαγόρας: Κουκάς 14 (3), Καράμπουλας 19 (3), Πολυτάρχου 10 (1), Πετροδημόπουλος 8, Λιακόπουλος 18, Καρασταμάτης 3 (1), Μαχαίρας 7, Γκιουζέλης, Παπαδολιάς 2

ΠΑΟΚ: Λιούις 5 (1), Σμιθ 26 (3), Τσόχλας, Σχίζας 2, Μπεστ 8, Μαργαρίτης 8, Εγκετζέκε, Σαρικόπουλος 8 , Ουίγκινς 9, Νόουλς 2

Δείτε τα πλήρη στατιστικά του αγώνα, ΕΔΩ.