Πεντοζάλη το Ρέθυμνο!

Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου διατηρούσαν ένα σταθερό προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και νίκησαν δίκαια.

Οι Κρητικοί μπήκαν πιο δυνατά στο «Μελίνα Μερκούρη» και προηγήθηκαν 13-2 χάρη στους Στόουν και Σχίζα που έβρισκαν τις λύσεις στην αντίπαλη άμυνα. Οι ψηλοί των φιλοξενούμενων ανέλαβαν δράση και με 4-0 σερί μείωσαν στο -7 και η διαφορά ανεβοκατέβαινε πλέον μεταξύ +7 με +9 για την ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου. Τελικά, οι Αμερικανοί των γηπεδούχων βοήθησαν την ομάδα τους να ολοκληρώσει την πρώτη περίοδο στο +9.

Μετά από δυόμιση λεπτά χωρίς καλάθι, οι Κηφισιώτες έκαναν 5-0 σερί και μείωσαν στο -4 και η διαφορά κυμαινόταν στο +4 με +6 για τους Κρητικούς, μέχρι οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου να κάνουν 4-0 σερί με τους Ολλανδούς και να προηγηθούν με +8. Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου έκαναν 3-0 και μείωσαν στο -5, με τη διαφορά να κυμαίνεται μεταξύ +3 με +5 σε αυτό το διάστημα, με τον Σχίζα να ολοκληρώνει στο +6 το ημίχρονο.

Στην αρχή της τρίτης περιόδου, το Ρέθυμνο έφτασε στο +8, όμως οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα σερί 7-0 με πρωταγωνιστή τον Λόουερι και μείωσαν στο -1, χάρη στα πολλά ριμπάουντ που μάζευαν οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου. Όμως, ο Χάροου πρωτοστάτησε σε ένα εκπληκτικό σερί 14-0 των Κρητικών που έφερε το +15 και τον Κλουφ να ολοκληρώνει το τριαντάλεπτο στο +16.

Με ένα σερί 5-0 στην αρχή της τέταρτης περιόδου, η Κηφισιά μείωσε στο -11, όμως ένα σερί 6-0 των γηπεδούχων έφερε ξανά τη διαφορά στο +17 με επιθετική πολυφωνία, με αυτή να κυμαίνεται μεταξύ +15 με +17. Στο 68-53, ένα σερί 4-0 έφερε το +19 για τους γηπεδούχους. Η χαλάρωση της άμυνας των Κρητικών βοήθησε την Κηφισιά από ρακέτα και περιφέρεια με σερί 8-0 να μειώσει στο -11, όμως το ματς ολοκληρώθηκε στο +13.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Χάροου και Κλουφ με 13 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Λόουρι με 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 34-28, 57-41, 74-61

ΡΕΘΥΜΝΟ: Κλουφ 13, Σχίζας 7, Σάφτενααρ 8, Γιαννόπουλος 11, Στόουν 11, Μάντεν 5, Χάροου 13, Κάρτερ 6

ΚΗΦΙΣΙΑ: Λόουερι 11, Στίγκερς 5, Κασελάκης 10, Γλυνιαδάκης 7, Πόποβιτς 1, Σταμάτης 2, Χρυσικόπουλος 4, Χογκ 7, Ελ-Αμίν 8, Σμιθ 6Το Ρέθυμνο νίκησε με σχετική άνεση την Κηφισιά με 74-61 στην Κρήτη, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Basket League και ανέβηκε βαθμολογικά, «πιάνοντας» τους φιλοξενούμενους στη βαθμολογία, με αμφότερους να έχουν 4-7 ρεκόρ.