Πέρασε από τη Βαλένθια η Ζενίτ!

Καλύτερα μπήκε στο παιχνίδι η Ζενίτ, ξεφεύγοντας στο νταμπλ-σκορ (6-12), ενώ χάρη στον Πόιθρες διατήρησε το προβάδισμα (12-16), μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου.

Η Βαλένθια ισορρόπησε γρήγορα το ματς στη δεύτερη περίοδο (18-18), με τους Ντούμπλιεβιτς και Βαν Ρόσομ να την στέλνουν αρχικά στο +7 (33-26) και ο Χέρμανσον στο +8 (37-29), στο 18’. Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το +6 (39-33).

Με μπροστάρη τον Χόλινς, η Ζενίτ μπήκε με σερί 7-0 στο δεύτερο μέρος και έτσι πέρασε εκ νέου μπροστά (39-40). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι απέκτησε έναν καταιγιστικό ρυθμό, με το προβάδισμα να άλλαζε συνεχώς χέρια, με του Ρώσους να πατούν το… γκάζι στο τέλος και με τον Χόλινς να κλείνουν την τρίτη περίοδο στο +5 (60-65).

Δια χειρός Ρίβερς, η ομάδα του Πασκουάλ έφτασε στο +8 (62-70) στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου. Η Βαλένθια απάντησε με τον Σαν Εμετέριο, αλλά ο Πονίτκα έστειλε τους Ρώσους στο +9 (66-75), στο 35’. Η απάντηση των «νυχτερίδων» ήρθε με εξαιρετικές άμυνες, που της επέστρεψαν να πλησιάσει στο -4 (72-76), στο 38’.

Ωστόσο, στη συνέχεια το ματς έγινε… ροντέο. Ένα φάουλ του Βαν Ρόσομ στάθηκε η αφορμή να δεχτεί εκείνος τεχνική ποινή, αλλά και μία διπλή «Τ» ο Κάλινιτς, με αποτέλεσμα να αποβληθεί. Εκεί, οι παίκτες του Πονσαρνάου έχασαν το μυαλό τους, με τη Ζενίτ να κάνει ένα 9-0 μέχρι τη λήξη και παίρνει τη νίκη με το τελικό 72-85.

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 39-33, 60-65, 72-85

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Πρέπελιτς 4 Πραντίγια, Πουέρτο, ΒανΡόσομ 9 (4/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τόμπι 8 (6 ριμπάουντ), Κάλινιτς 8 (8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντούμπλιεβιτς 18 (7/9 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βίβες 10 (2/3 τρίποντα), Σαν Εμετέριο 7 (2 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 2, Χέρμανσον 6 (3 ασίστ), Χιμένεζ

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Ρίβερς 7, Πάνγκος 12 (12 ασίστ), Φριντζόν, Χόλινς 17 (4/5 τρίποντα, 3/6 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Τόμας 10 (4 ριμπάουντ), Μπαρόν, Πούσκοφ, Τρούσκιν, Ζούμπκοφ 4, Πόιθρες 12 (6/9 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Πονίτκα 10 (2/2 δίποντα, 4 ασίστ), Γκουντάιτις 8 (4/5 δίποντα, 3 ριμπάουντ)

Πηγή: sport-fm.gr