Πέρασε από την Αγιά ο Ηρακλής! Ο Κλαρκ μόνο… 10/15 τρίποντα, νίκες Πάτρας, Αμύντα, Εθνικού!

Ο «Ημίθεος» προηγήθηκε με 11-5, αλλά στην πορεία οι γηπεδούχοι με επιμέρους 10-2 πέρασαν μπροστά με 21-17 (10′). Το ματς έγινε ντέρμπι, ενώ τρεις μέσα μέσα το δεύτερο δεκάλεπτο το ματς ήρθε ισόπαλο. Στην πορεία ο Ηρακλής προηγήθηκε με 44-37 στο 27΄διατηρώντας από και μετά ασφαλές προβάδισμα το οποίο έφτασε και στο +11 (65-54) φτάνοντας έτσι οι φιλοξενούμενοι στη νίκη.

Η εμφάνιση ήταν θετική για τους “κυανόλευκους” του Χατζηκυριακίδη, που άνοιξε το rotation, μοίρασε το χρόνο συμμετοχής και παράλληλα έδειξε ότι τα λάθη στην αμυνα μειώνονται. Χαρακτηριστικό ότι ο Ηρακλής κράτησε στο “μηδέν” τον Νέστορα Κόμματο, είχε 37 ριμπάουντ έναντι 27, 15 ασίστ, 9 κλεψίματα, ενώ πρέπει να βελτιωθεί στις βολές (12/18) και στα λάθη (15) που τα περισσότερα προήλθαν από απροσεξία ή χαλαρότητα και όχι τόσο από την πίεση των αντιπάλων.

Παρόντες αρκετοί φίλοι του Ηρακλή, γεμάτο το μικρό κλειστό της Αγιάς, παρών και ο πρόεδρος του Ηρακλή, Θόδωρος Δρακόπουλος, δεν έλειψαν και κάποια νεύρα προς το τέλος του αγώνα, ενώ οι “κυανόλευκοι” αφιέρωσαν τη νίκη στον αρχηγό της ομάδας, Δημήτρη Καλαϊτζίδη που έγινε πατέρας χθες το βράδυ. Παράλληλα περιμένουν με αγωνία τα νέα για τον τραυματισμό του Γιώργου Γεωργάκη, που χτύπησε στη μέση, ενώ Δευτέρα βράδυ αναμένουν τον Ντάριους Ουάσιγκτον.

Σαν σε προπόνηση ήταν το σημερινό ματς για το Περιστέρι καθώς επιβλήθηκε της ΑΕΛ με 116-76 κάνοντας το 16-0 διευρύνοντας το ρεκόρ του καλύτερο ξεκινήματος του πρωταθλήματος. Ο εκπληκτικός Κίκι Κλαρκ είχε 32 πόντους με… 10/15 τρίποντα!

Με τη νίκη με 67-58 έφυγε και ο Χολαργός από την Καρδίτσα με τον ΑΣΚ να δυσκολεύει πολύ το έργο των παικτών του Στέργιου Κουφού. Ο ΑΣΚ κόντραρε στα ίσια το παιχνίδι για πάνω από 30 λεπτά με το σκορ να έρχεται πολλές φορές ισόπαλο. Ομως, στην τελευταία περίοδο, οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τα πολλά λάθη της Καρδίστας (16 έναντι 9), βελτίωσαν την άμυνα, κάνοντας στην τέταρτη περίοδο επιμέρους 16-7 παίρνοντας στο τέλος το θετικό αποτέλεσμα

Με το… δεξί ξεκίνησε στον πάγκο του Απόλλωνα ο Νίκος Οικονόμου με τους πατρινούς να παίρνουν τη νίκη με 72-56.Το σκορ στο πρώτο μέρος του αγώνα άλλαζε συνεχώς χέρια έως ότι ένα 6-2 έφερε στο ημίχρονο μπροστά τη Δόξα με 36-32. Στην επανάληψη, οι πατρινοί πήραν μικρό προβάδισμα 3-5 πόντων, ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο επέβαλαν πλήρως το ρυθμό τους παίρνοντας διψήφια διαφορά (67-51) φτάνοντας έτσι σε μία άνετη νίκη.

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση ο Εθνικός πήρε το «διπλό» στην Καστοριά με 87-74 υποχρεώνοντας τους «γουναράδες» στην δεύτερη εντός έδρας ήττα τους.

Το Μαρούσι έχει πάρει.. φόρα! Η ομάδα του Αμαρουσίου κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και να πάρει μία σημαντική νίκη μέσα στην Τρίπολη επί του Αρκαδικού με 73-68. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα έως και το 30′ με τη διαφορά να φτάνει το +8 (38-30). Στο ξεκίνημα όμως της τρίτης περιόδου ένα ξέσπασμα του Αμαρουσίου (13-7 επιμέρους) έφερε τη διαφορά στον πόντο με 47-46 στο 25′, όμως ο Αρκαδικός πήρε και πάλι μικρή διαφορά (54-49 στο 29), αλλά στην πορεία οι φιλοξενούμενοι παίζοντας πιο αποφασισμένα και με καλύτερη άμυνα, έκαναν νέου επιμέρους 11-5 παίρνοντας τα ηνία με 65-60 στο 35′, διαφορά και την οποία κράτησες έως το τέλος φτάνοντας έτσι στο ροζ φύλλο.

Σημαντική νίκη πήρε ο Παπάγος επί του Δούκα με 85-75. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 52-44 στο 23΄, τα «εκπαιδευτήρια» απάντησαν πλησιάζοντας σε 58-54 στο 27΄αλλά στα σημεία που έπρεπε με κορυφαίο τον Μελισσαράτο ο οποίος σημείωσε νταμπλ νταμπλ (30π., 17ρ.), οι γηπεδούχοι πήραν τις λύσεις ανεβάζοντας εκ νέου τη διαφορά παίρνοντας στο τέλος τη νίκη.

Το.. βιολί του συνεχίζει ο Αμύντας καθώς ούτε το Ψυχικό κατάφερε να το σταθεί εμπόδιο παίρνοντας τη νίκη με 82-65 συνεχίζοντας έτσι την εξαιρετική του πορεία.

Διαιτητές: Παντελίδης-Κοτσιμπος-Τζιοπάνος
Καρδίτσα (Κομποδιέτας): Τζόρτζεβιτς 11, Λεπενιώτης 1, Ψαρόπουλος 9 (2), Τεπετίδης, Μαυρογιάννης 5, Αμπαράς 4, Καμαριώτης 9 (1), Παπαδόπουλος 8, Τριχόπουλος, Θέος 11 (1).
Χολαργός (Κουφός) : Μπελ 15 (2), Λάππας, Παπανικολάου 6, Κόκκαλης 7 (1), Παπαντωνάκος 5 (1), Μοτσενίγος 9, Κομποδιέτας 4, Τσάμης 10 (1), Σπυρόπουλος, Τζακόπουλος 11 (3).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ – ΑΕΛ 116-76
Τα δεκάλεπτα: 31-9, 58-39, 81-53, 116-76
Διαιτητές: Δημόπουλος-Τσάτσης-Χριστινάκης
ΓΣ Περιστερίου (Καραγιάννης): Κλαρκ 32 (10), Παππάς, Μιλόσεβιτς 12, Μαγκουνής 9, Πολυτάρχου 9(3), Αγγέλου 9 (3), Μάντζαρης 7, Σκορδίλης 17, Σίμτσακ 3, Δημητριάδης 7(1/2τριπ., 7ριμπ., 5ασ., 4κλ., 2μπλοκ), Δομπρογιάννης 2, Κωνσταντακόπουλος 9 (1).
ΑΕΛ (Χασανίδης): Βλαχούλης 9 (1), Γκογκίδης, Καμάρας 11 (2), Κατσαρές, Ναούμης 12(2), Κονδυλόπουλος 4, Κνέζεβιτς 9, Σαριμπαλίδης 1, Γκιουλέκας 6, Φιλιππόπουλος 13, Τσιαβές 11 (1).

ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ – ΗΡΑΚΛΗΣ 59-69
Τα δεκάλεπτα: 21-17, 33-34, 44-50, 59-69
Διαιτητές: Τσαρούχα-Παφίλης-Ταρενίδης Στ.
Ερμής Αγ. (Γιασσάρης) : Βρέττας 1, Τσιαμπαλής 12 (2), Χρυσόπουλος 10 (1), Δεμερτζής 9 (1), Τσούμας, Κόμματος, Νταλός 2, Μιλόγεβιτς 13 (1), Παπαδόπουλος 2 Σταυροθεόδωρος, Λόλας 10.
Ηρακλής (Χατζηκυριακίδης): Αγγελακόπουλος 5 (1), Αθανασούλας 19 (2), Τότσιος 4, Παπαδιονυσίου 6, Δεληγιώργης, Χαριτόπουλος 11, Γκαγκαλουδης 9, Κακαρούδης 6, Γεωργάκης 6, Γιαννακίδης 5 (1), Καλαϊτζίδης 7 (1).

ΚΑΣΤΟΡΙΑ – ΕΘΝΙΚΟΣ 74-87
Τα δεκάλεπτα: 18-20, 34-43, 57-62, 74-87
Διαιτητές : Δεσλής-Ζαχαρής-Φακίτσας
Καστοριά (Σούλιος): Κυριακόπουλος 2, Μπρόζος 3 (1), Απιδόπουλος 14, Ελευθεριάδης 4, Ναούμης 2, Κακλαμάνος 15 (3), Τερσενίδης 2, Καραμαλέγκος 3, Χαρισμίδης 7, Μπένας 11, Λυμπάρης 11
Εθνικός. (Συμεωνίδης) : Πάντσιος 7 (1), Καρακωνσταντάκης 9 (1), Μάρτζος 18 (4), Τσούτσος 27 (7), Λαανέ 7 (1), Μαχαίρας 8, Δρόσος, Περσίδης 11, Σκλήβας.